Mărturii cutremurătoare ale unor părinți care au trecut prin infern au fost făcute pentru echipa emisiunii „Iubește viața” de la TV8. Deși venirea pe lume a unui copil aduce o bucurie imensă, pentru aceste mămici prima întâlnire dintre ele și pruncul lor a fost una cu multe lacrimi fierbinți și cu o durere enormă.
Fiind ghidați de medicul cardiolog Marcela Șoitu, Ana împreună cu fiul ei de doar câteva zile, au ajuns la Kiev. A fost o cale grea, spune mămica, însă dorința arzătoare de a-și vedea fiul sănătos i-a dat niște puteri parcă supranaturale.
Ana acum așteaptă cu nerăbdare să se întoarcă din nou la Kiev pentru a-i rezolva lui Gabriel o altă problemă de sănătate. Și va pleca pe cât de curând posibil. Nimeni și nimic nu poate s-o oprească din drum, nici chiar războiul.
O altă familie, aceeași suferință. Deși au trecut aproape 5 ani de la acel coșmar, bunica Vera își amintește cu lux de amănunte durerea pe care au simțit-o cu toții atunci când au aflat diagnoza nepoțelului. Din acele clipe, doamna doctor Marcela Șoitu a devenit asemeni unui înger păzitor și pentru acest copil, care la doar 1 lună a fost operat tot la Kiev.
Și acest tătic e recunoscător Marcelei Șoitu. Datorită recomandărilor ei, au ajuns la Kiev, iar astăzi își poate strânge fiul în brațe. Și așa cum o nenorocire nu vine niciodată singură, acum 2 ani s-a abătut o altă pacoste asupra familiei lor.
Nina este o altă mamă care a trecut prin aceeași durere de două ori. Ambele fetițe s-au născut cu viciu cardiac. Fiica cea mare, Andreea, mai întâi a fost operată de două ori în Franța, dar oricum, până la 13 ani a avut o viață cu multe restricții. Se sufoca chiar și de la cel mai mic efort. Acest chin a durat până când în familia lor a apărut cel de-al doilea copil. Surioara mai mică i-a adus vindecarea deplină Andreei.
Astăzi pentru acești copii și pentru părinții lor, revenirea la Institutul Mamei și Copilului înseamnă revederea mult așteptată cu salvatorul lor - profesorul din Ucraina, Illya M. Yemets, care a venit în Republica Moldova să-și revadă pacienții, dar și să-i consulte pe nou-născuții din sala de reanimare. Întâlnirea a fost una emoționantă pentru toți.
„Înainte de război, noi, în fiecare lună, operam aproximativ 5 - 6 pacienți din Republica Moldova. Noi planificăm să vizităm Republica Moldova nu doar ocazional, ci să formăm o echipă de specialiști atât din Republica Moldova, cât și din Ucraina și să lucrăm cu regularitate”, a declarat medicul.
Profesorul s-a întors de la o Conferința internațională din Washington și le-a împărtășit și colegilor din Republica Moldova prelegerea pe care a prezentato acolo. Profesorul din Ucraina impresionează de fiecare dată prin profesionalism și dedicație.
Pe Marcela Șoitu a fascinat-o chiar de la prima lor întâlnire de acum 20 de ani și tot de atunci ei fac minuni și transformă lacrimile de durere ale multor părinți în lacrimi de fericire. Recunoștința părinților se reflectă și în mulțimea de poze pe care am văzut-o pe peretele din biroul Marcelei Șoitu.