Lemnele de foc sunt mai scumpe în acest an. Prețurile sunt în medie cu 15-20 de procente mai mari față de aceeași perioadă a anului trecut. Potrivit autorităților, majorarea se datorează în primul rând scumpirii carburanților și transportului. Între timp, Ministerul Mediului susține că Moldsilva evaluează care vor fi necesitățile de lemn pentru această iarnă, dar dă asigurări că ar fi stocuri suficiente, iar în caz de urgență am putea cumpăra lemn din România așa cum s-a întâmplat și anul trecut.
Ministerul Mediului susține că, în prezent, sunt evaluate stocurile care vor fi vândute populației.
„Prețul la lemn evident că s-a mărit, ținând cont de faptul că s-au scumpit și carburanții și lucrările s-au mărit. Avem stocuri suficiente, dar în cazul în care iarna va fi mult mai geroasă și reieșind din volumele de lemn pe care putem să ne permitem să îl tăiem conform planului trebuie să facem aceste evaluări. Avem o înțelegere prealabilă cu autoritățile din România că în cazul în care vom avea nevoie de lemn suplimentar vom face o adresare repetată către ei”.
În prezent, la întreprinderile silvice, un metru ster de lemn moale costă între 400 și 650 de lei, iar lemnul de foc tare între 900 și 1200 de lei. Spre comparație, anul trecut prețul unui metru ster de lemn moale varia între 350 și 475 de lei, iar cel tare între 550 și 875 de lei.
Pe strada Calea Basarabiei prețurile sunt însă și mai mari și ajung și până la 1600-1800 de lei pentru un metru ster de lemn tare. Comercianții spun că au și motive pentru a ține prețul ridicat. Pentru că unii dintre ei refuză să vorbească cu jurnaliștii, am folosit o cameră ascunsă.
„- Bună ziua, cât sunt lemnele?
- 1400, salcâmul 1600.
- Anul trecut era parcă mai ieftin?
- Era. Transportul îl aduc de departe de la 80 de kilometri”.
„Pădurile dispar, ei chiar să vrea să taie ei nu au ce tăia. Eu din 2000 lucrez așa prețuri nu-s. Lemn la general acum la tăiere, să fie defrișări date nu au, salcâmul e tăiat tot, a rămas iată așa”.
„Mult afectează, transportul dacă el îl aduce de la Căușeni sau cine știe de unde lemnul acesta, era 16 motorina și acum 24, ap cum? Nu poate să fie lemnul tot același preț. Nu se știe cum va fi când va fi mai rece că greu îl scoți din pădure, trebuie tehnică performantă, atunci prețul poate să se ridice”.
„E mai scump oleacă decât anul trecut cu câteva sute. Pădurile nu se taie, băieții nu au de unde aduce. Dacă ninge o să se mai ridice cu o sută, două de lei”.
La prețul lemnelor se adaugă și cheltuielile de transport care sunt de 14 lei per kilometru, doar într-o direcție.
„La o sută de kilometri 1400 încolo și 1400 înapoi se primește 2800 pe un transport”.
Potrivit datelor Moldsilva, în prezent, în stocurile din ocolurile silvice din țară sunt disponibile în jur de zece mii de metri steri de lemn tare, 6500 de metri ster de lemn moale și în jur de 830 de metri steri de rășinoase.