De ceva timp se împarte între România și Republica Moldova. Este vorba de interpreta Lia Taburcean, care a povestit, în cadrul emisiunii „Iubește viața”, despre noul său proiect muzical, planurile de viitor și relația cu băiatul său Răzvan. Mai des o vei întâlni la București, dar spune că plecările ei au motive întemeiate.
„Fac acolo școala auto, am insistat să am un permis european”.
Pe lângă toate astea, în curând, la radio va fi difuzată o nouă melodie, un duet de fapt. Este o colaborare cu care Lia se mândrește și speră că va avea un succes la public. Cât despre artista cu care va cânta împreună, nu a vrut să mărturisească cine este, dar ne-a precizat că este o interpretă din zona Moldovei.
Noul hit urmează să apară până la sfârșit de ianuarie, cel puțin așa speră Lia, care ne-a precizat că în cel mai rău caz melodia ar putea fi lansată în maxim trei luni.
„Mă împart ca să îmi îndeplinesc visul, ca să fiu văzută cu alți ochi. Toți au zis că facem parte dintr-o nișă mai joasă”, mărturisește interpreta.
Dar Lia Taburcean spune cu sinceritate că nu are planuri, în prezent, să plece din Moldova: „Eu nu plec, eu merg acolo ca să fac hituri, să colaborez”.
Deși, soțul său are o afacere la București și au încercat anterior să se mute acolo, totuși, această idee a fost pusă pe pauză: „Pentru noi e foarte ușor, pot să trăiesc și în Italia, dar copiii nu. Am încercat la trei grădinițe să îl implic pe Răzvănel. Nu a mers, pentru că au un altfel de sistem, sunt cu camerele pe copii...și grădinițele care au teren de joacă afară sunt în afara orașului și noi am insistat la astea din oraș, că sunt mai aproape de noi. Dar sunt ținuți ca în casă și Răzvănel a înnebunit, fiind deprins afară, la țară să se joace”.
Ar visa la un concert solo când se vor împlini 10 ani de activitate. Dar nu și-l dorește la Palatul Național „Nicolae Sulac”, ci în raionul Telenești sau chiar în satul de baștină.