Luptătorul de stil liber, Radu Lefter, a devenit pentru a doua oară în carieră vicecampion mondial. Sportivul originar din satul Cobîlea a cedat finala categoriei de greutate de 97 de kilograme în fața unui adversar american.
Radu Lefter a concurat în categoria de greutate de 97 de kilograme și în primele lupte a obținut victorii cu vicecampionul european la seniori din 2021, Sergei Kozyrev, ucraineanul de origine georgiană David Mchedlidze și indianul Sahil.
În ultimul act sportivul nostru s-a confruntat cu americanul Isaac Trumble, adversar care a controlat în totalitate confruntarea și a fost mereu la conducere, scor final 12-2. Pentru Radu Lefter, medalia de argint este a doua din palmares, după ce în anul 2021 a urcat pe treapta a doua a podiumului la Mondialul Under- 23 care a avut loc în Serbia.
Totodată, la competiția din Albania, anterior și Ion Demian a adus țării noastre medalia de argint în categoria de 92 de kilograme. La Campionatul Mondial Under-23 de la Tirana, Republica Moldova a fost reprezentată de 10 luptători.