Interpretul Vitalie Dani a susținut un concert feeric, în ajunul sărbătorilor de iarnă. Colinde, melodii folclorice și muzică de calitate a răsunat în incinta Centrului de Cultură și Artă „Ginta Latină”. „Tot ce e mai bun se întâmplă de Crăciun”, așa a fost intitulat evenimentul, care i-a adus alături pe scenă pe cei mai apropiați colegi de-a artistului. Au fost trei zile consecutive de spectacol, cu melodii de suflet și emoții magice.
„Aceste sărbători se petrec în familie, de aceia azi toți suntem o familie frumoasă și vom sărbători Crăciunul”, ne-a spus Vitalie Dani.
Pentru anul 2024, interpretul își dorește să fie cel mai bun an de până acum.
Mereu alături a fost și de data aceasta soția sa, Silvia, care de mai bine de 30 de ani îi este inspirație, dragoste și familie.
„Vitalie Dani este cel mai bun tată, pentru că avem doi feciori, care au văzut la tata doar exemple frumoase. Este cel mai bun soț, pentru că am fost scăldată în flori, scăldată în lumină și scăldată în căldură”, ne-a mărturisit Silvia.
Una dintre cele mai plăcute surprize ale artistului a fost sora sa, care a venit din Germania:
„Am venit din depărate să îl susținem și suntem fericiți, mândri. El pentru mine este al treilea părinte...acum suntem foarte buni prieteni”.
Vitalie Dani a colindat spectatorii în duet cu Nelly Ciobanu, Anișoara Puică, Mihai Ciobanu, Maria Stoianov, Tatiana Romanciuc și alți interpreți de la noi.
Cea care de mulți ani îi este alături pe scenă și a fost și în seara magică este Anișoara Puică.
„Ne cunoaștem demult și s-a întâmplat la primul meu spectacol la Drochia, spectacolul aniversar a lui Lozanciuc și îmi pare bine că această prietenie trăiește după atâția ani frumoși, trei decenii”.