Un oraș cu aproximativ 15 mii de locuitori a luat-o înaintea Chișinăului la capitolul organizare a transportului public. La Edineț, au fost puse în circulație microbuze noi cu aer condiționat și internet, iar călătoriile pot fi achitate online, inclusiv cu ajutorul unei aplicații. La fel de noi sunt și aproape jumătate din cele 40 de stații de așteptare din oraș. Toate au fost posibile după o investiție de un milion de euro, alocat de Uniunea Europeană, în cadrul unui proiect de dezvoltare urbană.
Ieri, pe străzile orașului Edineț a apărut o pată nouă de culoare. De un verde strident, microbuzele se fac vizibile din depărtare. Sunt doar opt la număr, dar suficiente pentru a satisface cererea călătorilor dintr-un municipiu, precum este Edineț. Și dacă transport nou au mai văzut orașele Moldovei, atunci soluțiile inteligente de achitare din nordul țării sunt o premieră.
„Suntem foarte bucuroși de faptul că noi am reușit, ca prin proiect să facem aici la Edineț, ceea ce va permite locuitorilor orașului Edineț, să fie primii care ar putea utiliza un sistem electronic de etichetare în transport public urban, de a permite achitarea cu cardul, achitarea în cash, cu QR-cod, la fel prin telefonul mobil, prin Apple și Google Pay”.
Prețul călătoriei va fi cinci lei. Localnicii afirmă că au simțit nevoia unui transport modern.
„Sunt minunate, pentru oraș sunt minunate, confortabile”.
„Nevoia unui transport chiar este necesară în orașul Edineț, cât și în satele raionului Edineț”.
Călătorii vor urca în microbuze noi, din stații la fel de noi. Cele 40 de stații din oraș sunt în plin proces de renovare, până acum fiind montate 17 unități. Acestea au camere de supraveghere, dar și wi-fi gratuit.
„Stațiile noastre se deosebesc prin faptul că sunt dotate cu monitor, care va informa pietonii despre mersul transportului, în timp real, despre rute care există, deci, toată informația privind transportul public”.
Autobuzele și stațiile de așteptare au costat peste un milion de euro, iar banii sunt oferiți de Uniunea Europeană. Ambasadorul UE, la Chișinău ne-a spus că astfel de stații moderne sunt în capitala Letoniei, Riga fiind orașul de baștină a diplomatului.
„Cred că sunt într-adevăr niște stații de așteptare europene. Eu însumi vin dintr-un oraș european, din Riga și avem stații asemănătoare. Cei cărora le este greu să aștepte în picioare, pot lua loc. Mai sunt și panourile electronice ce indică în cât timp va ajunge transportul”.
„Este un proiect de patru milioane 300 de mii de euro, estimativ. Dintre care îl implementăm împreună cu Primăria Municipiului Alba Iulia, din România, noi suntem aplicanții, ei sunt partenerii”.
Orașul Edineț este beneficiarul unui proiect finanțat de UE, „Edineț – oraș cu perspectivă de viitor”, care a fost inițiat în martie 2021 și urmează să fie finalizat în februarie 2025. Perioada în care, autoritățile locale își propun se dezvolte sistemul de transport public, serviciile publice și sistemul de învățământ local.