Moldovenii sunt tot mai nefericiți. Cel puțin, asta arată clasamentul mondial al fericirii, realizat anual de o organizație internațională. Țara noastră a căzut opt poziții în acest top, față de anul trecut, clasându-se pe locul 71 din 143 de state participante la sondaj. Chiar și așa, unii oamenii pe care i-am întâlnit astăzi pe stradă ne-au spus că sunt fericiți, iar cea mai mare sursă de energie pozitivă pentru ei este familia și oamenii dragi. Alții, însă, sunt mai pesimiști și spun că în Moldova e tot mai greu să fii fericit.
„Ne bucurăm de toate momentele frumoase, mă face fericită familia, mă face fericită, lucrul pe care îl fac, îl fac bine, cred și asta îmi place, mă fac fericiți copii”.
„Sunt multe lucruri care te fac fericită în viață, mai întâi oamenii apropiați pe care îi iubești și pentru care trăiești. Plus la asta sunt atâtea lucruri mărunte care oricum te fac fericit, cum ar fi o vreme frumoasă, nu este astăzi, soarele, florile, natura mă face absolut fericită”.
„- Sincer sunt foarte fericită, m-am trezit de dimineață, am făcut o plimbare prin parc, plec acasă și îi văd pe toți sănătoși, frumoși, deci fiecare om își creează fericirea.
- Chiar dacă astăzi este o zi cu lapoviță?
- Este o zi frumoasă, a venit baba Dochia, este foarte bine, trebuie să ne bucurăm de fiecare clipă”.
Pentru unii valorile spirituale sunt cele care aduc împlinire.
„Odată ce trăiesc, odată ce văd tot ce mă înconjoară, asta este o mare fericire, probabil că asta vine cu vârsta. Mă face fericită că am ajuns la sfântul post și suntem în a treia zi de post, fac rugăciuni și astă mă face foarte fericită. Abia aștept Învierea Domnului”.
O zi fără zâmbet este o zi pierdută, așa că moldovenii nu uită de acest lucru.
„- Sunteți un om fericit?
- O spun clar, sus și cu mâna pe inimă, în cel mai serios mod că așa este.
- De câte ori pe zi zâmbiți?
- Uneori lumea îmi spune că zâmbesc prea mult”.
„- Trece o zi fără ca să zâmbiți?
- Nu este posibil pentru că sunt lucruri care îți aduc bucurie, poate nu le poți numi momente de fericire absolută, dar sunt momente care te bucură”.
Unii sunt de părere că în Moldova este mai greu să fii fericit, deoarece veniturile mici îi limitează pe oameni să facă unele lucruri care le-ar aduce împlinire.
„Să avem o viața mai decentă pentru că în Republica Moldova, în ultimii ani, este foarte complicat de trăit. Să avem un venit mai mare, să putem călători mai mult și să vedem mai multe locuri frumoase”.
„- Ce vă face pe dumneavoastră fericit?- Atunci când este bine toată ziua, în rest cu fericirea este cam slab acum.
- De ce?
- Păi așa este viața, complicată, dar asta este”.
Ceva mai fericiți însă par a fi miniștrii, pe care i-am surprins astăzi pe holurile Guvernului.
„- Pe o scară de la unu la zece cât de fericită sunteți?
- Opt”.
„Fericirea înseamnă să fiu alături de familie, în primul rând, sunt destul de fericit. De la unu la zece, în această dimineață sunt 8,5”.
„- Pentru mine fericirea este asociată cu familia mea, părinții, copilul, soția.
- Pe o scară de la unu la zece cât de fericit sunteți astăzi?
- Să rezolvăm mai întâi problema asistenților personali, după vă voi spune cât de fericit sunt”.
Raportul mondial al fericirii, publicat anual de ONU, pe 20 martie, de Ziua Internațională a Fericirii, arată că Finlanda este pe primul loc pentru al șaptelea an consecutiv. Republica Moldova se situează pe locul 71, din 143 de state incluse în raport. Țara noastră a coborât opt poziții față de anul trecut, când se afla pe locul 63.