Așa-numitele autorități de la Tiraspol încearcă să-i ademenească pe agricultorii din Dubăsari. Liderii separatiști îi învită pe fermieri la ședințe și le propun tot felul de facilități, iar în schimb le cer să se înregistreze în registrul persoanelor juridice din regiunea transnistreană și să achite taxe. Chișinăul califică ședințele ca fiind ilegale și îi îndeamnă pe agricultori să nu participe la întrevederi.
Zilele trecute, fermierii din satele Molovata Nouă, Cocieri, Doroțcaia, Pîrîta și Coșnița au fost convocați de către autoritățile separatiste pentru a fi informați despre taxele vamale și regimul de lucru pe terenurile agricole.
„Ei ce trebuie să facă, nu pot transporta producția sunt blocați și clar lucru ei caută dacă ai noștri nu pot oferi soluții, ei caută și o parte s-au dus la această întâlnire. Mulți agricultori cu arma în mână au apărat patria și ei stau acum și se gândesc ce trebuie să facem dar Transnistria dincolo de asta le propune voi dacă deveniți parte componentă o să aveți toate facilitățile. O să vă dăm motorină mai ieftină, o să vă dăm apă aproape pe gratis, o să plătiți gaz și lumină mai ieftin”, a spus directorul executiv al Asociației Forța Fermierilor, Alexandru Slusari.
Chișinăul susține că regretă aceste întrevederi și le promite agricultorilor că le va oferi ajutor financiar pentru pierderile avute.
„Autoritățile neconstituționale așa-zise nu au niciun drept să convoace acești oameni, le-am sugerat să evite astfel de contacte, regret că au mers. Nu le putem impune, a fost o sugestie pe care am făcut-o. Mâine reprezentanții fermierilor și de pe platoul Cocieri și de pe platoul Coșnița i-am invitat la discuții cu Tiraspolul, dar în prezența noastră. Sunt tertipuri la care decurg tradițional cei de la Tiraspol, dar noi descurajăm, pierderile în cazul în care vor fi, vor fi compensate de Guvern”, a declarat vicepremierul pentru Reintegrare, Oleg Serebrian.
Precizăm că de la întâi ianuarie a intrat în vigoare un nou Cod Vamal al Republicii Moldova. Astfel, agenții economici din regiunea transnistreană au fost obligați să achite taxele vamale în bugetul de stat. Autoritățile separatiste sunt nemulțumite, iar în semn de protest au anunțat că vor impune taxe pentru agricultorii din Dubăsari, dar și tarife majorate la utilități pentru școlile cu predare în limba română din regiune. Chișinăul poartă discuții periodice cu Tiraspolul, însă deocamdată nu este clar cum vor proceda așa-numitele autorități separatiste.