O conductă spartă în raionul Florești a lăsat fără apă orașul Bălți. Este vorba de o avarie la magistrala prin care se pompează apă din Nistru. Oamenii au luat cu asalt puținele fântâni din oraș, în pofida avertizării că puține dintre aceste corespund normelor sanitare. Problema aprovizionării cu apă a fost soluționată în aproximativ patru ore.
În timp ce echipele de intervenție lucrau pentru a remedia situația, oamenii au mers cu gălețile după apă la fântânile publice din oraș.
„De la fântână iată luăm. Unde în oraș sunt fântâni, de acolo și luăm. Oamenii trebuie mereu să fie pregătiți, să avem mereu apă. Iată alături de noi este război, noi mereu trebui să avem rezerve de apă acasă”.
„Cum vă descurcați? Iată butelie cu apă. Ne descurcăm. Sper că curând va fi. Demult ați observa că nu aveți apă? Câteva ore. De dimineață nu-i. Eu m-am trezit și deja nu era”.
Dacă unii au fost nevoiți să iasă din casă de dimineață, în căutarea apei, alții sunt mai relaxați. Sunt cei care au grijă mereu să aibă rezerve de apă în casă, pentru necesitățile stringente, iar alții și-au făcut fântână în curte.
„Noi am făcut fântână în curte, totul avem. Au spus că până în seară vor repara și va fi apă”.
„Totul este bine, dacă înlătură repede problema, totul va fi bine. Incomodități clar că vor fi, dar sperăm ca totul să fie bine”.
„Găsim fântâni și luăm cu căldărușa și gata, avem de ploaie afară oleacă pentru veceu. Dar așa de la o fântână cred că o să luăm, de unde din altă parte”.
Potrivit directorului pe probleme tehnice de la întreprinderea Apă Canal Bălți, la amiază defecțiunea a fost deja înlăturată, iar orașul a fost reconectat la sistemul de alimentare cu apă potabilă.
„La orele 10,40 au început să livreze din nou apă spre municipiul Bălți. La moment eu cred că toate, sper deja că nu sunt consumatori care să nu aibă apă, avem o mică problemă cu 8 consumatori de la Bălțiul Nou, care nu au nimic comun cu traseul Soroca – Bălți, dar sunt fără apă, pentru că au o ruptură”, a spus directorul tehnic de la Regia Apă Canal Bălți, Vitalie Ungureanu.
Din cauza deconectării apei, astăzi în școlile din municipiul Bălți orele au fost scurtate cu 20 de minute.