Prim-ministrul R. Moldova Dorin Recean a comentat rezultatele preliminare ale scrutinului local din 5 noiembrie. Șeful Executivului susține că e „o confirmare a faptului că țara merge pe parcursul european”.
„Este o confirmare a faptului că țara merge pe parcursul european. Am văzut o susținere masivă a parcursului european în alegerile locale, pentru că oamenii își doresc să construiască Europa acasă, vor să trăiască acasă ca și în Europa”, susține Recean.
Mai mult, șeful Guvernului afirmă că rezultatele nu vor stagna procesul de aderare al țării noastre la Uniunea Europeană.
„Ba din contra. Este o reconfirmare a voinței poporului nostru de a construi Europa acasă și de integrare în Uniunea Europeană”, a conchis șeful Executivului.
În cadrul primului tur al alegerilor locale din 5 noiembrie, primarii PAS au obținut sprijin în peste 390 de localități. 244 de primari PAS au câștigat din primul tur, iar 153 merg în turul doi al alegerilor locale. În 19 raioane, PAS a reușit să obțină mandate în consiliile raionale.
În Chișinău, Ion Ceban, în calitate de candidat al Partidului Politic Mișcarea Alternativa Națională (MAN), a câștigat alegerile pentru Primăria Chișinău. Cel puțin asta indică datele preliminare publicate de Comisia Electorală Centrală.
După procesarea a 305 procese verbale din 305, Ion Ceban a obținut 132.802 de voturi - 50,62%, devansându-l pe candidatul susținut de PAS, Lilian Carp, care a fost votat de 74.3074 de alegători, adică 28,22% din electorat.
40,96% a fost prezența la vot în municipiul Chișinău și suburbii. Astfel, alegerile sunt considerate valabile.