„România este și va rămâne cel mai activ și cel mai apropiat partener al R. Moldova și al cetățenilor săi, atât la nivel bilateral cât și la nivel european și internațional”. Declarația a fost făcută de ministra de Externe, Luminița Odobescu, după întrevederea avută cu șeful diplomației de la Chișinău, Nicu Popescu.
Odobescu a declarat că vizita de astăzi la București a ministrului Popescu „este o continuare a dialogului pe care îl au Ministerele de Externe, subliniind că dialogul politic și diplomatic dintre R. Moldova și România „se află astăzi la un nivel fără precedent”.
În cadrul întrevederii, oficialii au discutat despre proiectele comune în special acelea care țin de securizarea și avansarea în continuare a procesului integrare europeană a R. Moldova.
„Avem proiecte bilaterale, dinamice la nivel sectorial în multiple domenii. Am avut oportunitatea de a discuta aceste proiecte comune, mai ales acelea care țin de securizarea și avansarea în continuare a procesului integrare europeană a R. Moldova.
Locul R. Moldova este în familia europeană. L-am asigurat încă o dată pe ministrul Popescu de întreaga susținere a României pentru R. Moldova. Suntem și vom rămâne cel mai activ și cel mai apropiat partener al R. Moldova și al cetățenilor, atât la nivel bilateral cât și la nivel european și internațional”, a afirmat șefa diplomației de la București.
Totodată, Odobescu a vorbit și despre importanța alegerilor prezidențiale, dar și despre referendumul pentru integrarea europeană, menționând că „sunt ocazie istorică pentru opțiunea pro-europeană a R. Moldova”.
„Suntem la începutul unui an cu multe provocări și complex. R. Moldova se va afla în acestă toamnă în mijlocul unui ciclu electoral, care a debutat în noiembrie anul trecut cu alegerile locale. Atât alegerile prezidențiale din acest an alături de referendumul pentru integrarea europeană cat și alegerile parlamentare de anul viitor sunt ocazie istorică pentru că opțiunea pro europeană pentru o societate democratică și prosperă a cetățenilor Republicii Moldova să fie exprimat clar și de netăgăduit”, a afirmat Odobescu.
În această context, ministra de la București a transmis un mesaj tuturor cetățenilor Republicii Moldova, menționând că România și Uniunea Europeană „va fi ca întotdeauna alături”.
La rândul său, Nicu Popescu a subliniat că în prezent relațiile dintre Chișinău și București „sunt mai apropiate, mai pline de substanță și cu proiecte comune mai mult ca niciodată în ultimii 30 de ani”.
„Împreună cu România am fost, suntem și vom fi uniți în realizarea obiectivelor noastre comune.
Am trecut în revistă proiectele concrete sprijinite de România care au fost realizate până acum, inclusiv construcția de poduri și gazoducte, renovarea a sute de grădinițe și școli, eliminarea totală a tarifelor de roaming între Republica Moldova și România și numeroase alte inițiative în beneficiul tuturor cetățenilor noștri. România a fost, este și va rămâne un susținător constant al Republicii Moldova. Datorită deschiderii și dialogului constant dintre statele noastre, societățile noastre, guvernele noastre putem constata că astăzi relațiile dintre noi sunt mai apropiate, mai pline de substanță și cu mai active și cu proiecte comune mai mult ca niciodată în ultimii 30 de ani.
Într-adevăr avem o relație puternică simbolică care este plină de proiecte comune care în continuare vor lega Republica Moldova de România și vor ancora Republica Moldova în familia de state europene împreună și alături de România”, a afirmat Popescu.
Oficialii au discutat și despre aprofundarea parteneriatului bilateral, dar și despre derularea mai multor proiecte comune.
Contribuția concretă a României în sprijinul Republicii Moldova este recunoscută de toți cetățenii Republicii Moldova indiferent de preferințele politice sau geopolitice, fie că vorbim despre grădinițele construite sau renovate de România sau despre podurile care leagă malurile noastre de-a lungul râului Prut. Ajutorul român este evidențiat și apreciat în mod unanim.
Tot astăzi am trecut în revistă și derularea mai multor proiecte comune și aici țin să subliniez faptul că facem progrese importante pentru îmbunătățirea infrastructurii care va conecta în continuare Republica Moldova de România”, a mai spus ministrul de Externe.
Vicepremierul Nicu Popescu întreprinde astăzi o vizită de lucru la București, unde a avut întrevederi și cu Bogdan Aurescu, consilierul pentru politică externă al Președintelui Klaus Iohannis.
La fel, a avut o întrevedere cu Mircea Abrudean, secretarul General al Guvernului României, cu care a discutat despre proiectele finanțate de România în țara noastră.