În doar șapte ore de la deschiderea secțiilor de vot Promo-LEX a recepționat peste 659 de semnalări de incidente. Potrivit directorului de Program Promo-LEX, avem o creștere mult mai mare a incidentelor raportate, comparativ cu scrutinele precedente.
Printre încălcările depistate se numără:
Întreruperea pe parcursul zilei votării a procesului de filmare a operațiunilor electorale – 37 de cazuri;
Deficiențe în listele electorale (discrepanțe dintre adrese; alegători decedați; semnături în locul altor persoane) – 22 de cazuri;
Deficiențe în funcționarea SIAS Alegeri (suspendarea funcționării; situații când SIAS Alegeri indică faptul că alegătorul a votat, iar acesta susține că nu a votat) – 21 de cazuri;
Prezența nejustificată a persoanelor neautorizate în incinta secției de votare sau în raza de 100 m – 15 cazuri;
Încălcarea secretului votului (fotografierea buletinelor, prezentarea buletinului cu votul exprimat, amplasarea defectuoasă a cabinelor de vot ce permit vizualizarea opțiunii alegătorului etc.) – 45 de cazuri;
Transportarea organizată a alegătorilor (autocare, microbuze sau alte unități de transport care în mod normal nu ar avea ce căuta în preajmă) – 4 cazuri;
Urnele de vot nu au fost sigilate potrivit procedurilor legale/ ruperea/ deteriorarea sau absența sigiliilor pe urnele de vot – 6 cazuri;
Încetarea/suspendarea nejustificată a votării în secția de votare – 2 cazuri;
Buletinele de vot nerepartizate membrilor BESV nu sunt păstrate în loc sigur – 1 caz;
În total, peste 740 de observatori ai Promo-LEX urmăresc procesul de vot în toate secțiile de votare din municipiile Bălți și Chișinău, precum și în 237 de secții din restul țării.
Duminică, 5 noiembrie, au loc alegerile locale generale. La acest scrutin vor fi aleși 898 de primari și 11.058 de consilieri locali, dintre care 9.972 sătești (comunali), orășenești, municipali și 1.086 raionali/municipali la Chișinău și Bălți.
Secțiile de votare din toată țara s-au deschis la ora 07:00 și vor fi închise la ora 21:00.
Potrivit Comisiei Electorale Centrale, în acest scrutin au fost înregistrați 57.396 de candidați la funcția de primar și de consilier în consiliile locale din partea a 35 de partide politice și a unui bloc electoral, precum și 1.174 de candidați independenți.