Costuri de doar 1-3 euro în loc 30-50 de euro și doar câteva ore de așteptare în loc de câteva zile. Banca Națională a Moldovei a semnat, astăzi, cererea de aderare la Zona Unică în Plăți în Euro (SEPA). După aproximativ un an și jumătate de evaluare și conectare la SEPA, moldovenii vor beneficia de plăți rapide, transparente, sigure, dar și la un preț sustenabil din și spre țările UE, susține guvernatoarea BNM, Anca Dragu.
Aderarea Republicii Moldova la SEPA reprezintă un exercițiu de importanță națională și un proiect de țară esențial în contextul aderării Republicii Moldova la Uniunea Europeană, fiind implementată cu suportul Proiectului Twinning, finanțat de Uniunea Europeană.
„Este o zi istorică pentru Moldova, este ziua în care din partea BNM avem o declarație clară și neechivocă a dorinței de a fi parte a sistemelor europene, astăzi a sistemului de plăți unic din Europa. Arată angajamentul nostru în acest parcurs european”, a declarat Guvernatoarea BNM, Anca Dragu, după semnarea cererii.
Această inițiativă va avea ca rezultat furnizarea plăților fără numerar în euro, către și dinspre spațiul european, oferind soluții mai sigure, rapide și comode pentru cetățenii Republicii Moldova.
„Este în avantajul tuturor participanților să avem plăți rapide, transparente, sigure, dar și la un preț sustenabil. Cu acest sistem o plată ar putea să fie făcută într-un orizont de timp de aproximativ 24 de ore, poate chiar zi cu zi și în loc să plătim 20, 30, 50 de euro per tranzacție o să plătim undeva la 1,2,3 euro. Asta înseamnă un pas uriaș pentru toți cei care participă la sistemul economic”, a menționat Anca Dragu.
Aderarea la SEPA, va fi o veste bună pentru moldovenii care trăiesc și muncesc în străinătatea și transferă remitențe către rudele din țară. Procesul de aderarea prevede două etape: etapa de evaluare și etapa de conectare.
„ În total noi estimăm o perioadă de timp în jur de un an, partea de evaluare și ceva mai puțin, poate jumătate de an, partea de conectare. Evident aceste etape nu depind de noi, cel mult vom începe un dialog în condițiile în care vor fi nevoie de clarificare. Este un pas categoric pentru consolidarea pieței unice, iar pentru noi este acest angajament că vrem și putem fi parte a pieței unice europene”.
Deși se vehicula că aderarea la acest sistem ar fi în dezavantajul băncilor comerciale, Anca Dragu a menționat că prezența reprezentanților băncilor la evenimentul de semnare a cererii, denotă maturitatea pieței.
„Sistemul de plăți este un prim pas, dar foarte important în această integrare. Astăzi cetățenii din Republica Moldova simt pe propria piele că au o comoditate maximă, costuri zero, atunci când fac tranzacții în aceeași bancă. O dată cu aderarea la SEPA exact de aceleași avantaje ale plăților naționale vor beneficia și cetățenii pentru plățile din țările din UE cât și în Republica Moldova. Odată cu aderarea la SEPA înseamnă costuri minime și cel mai important rapide și sigure, vorbim chiar și de câteva secunde”, a declarat Președintele Asociației Băncilor din Moldova, Dorel Noroc.
Reprezentanții băncilor au mai punctat că prin aderarea la SEPA vor oferi o bază foarte importantă pentru integrarea economică a țării în spațiul UE și vor fi excluse orice tip de bariere în transferul banilor din Moldova către țările UE și invers din UE în Moldova.