Pericol public pe strada Pușkin din capitală, după ce un fir electric de troleibuz s-a rupt. Reprezentanții Regiei Transport Electric spun că au intervenit imediat ce au fost sesizați și au deconectat curentul. Pentru remedierea problemei, energia a fost deconectată pe o porțiune mai mare, astfel că au fost afectate câteva linii de troleibuz. Dacă unele au fost redirecționate, altele au staționat minute bune pe strada Pușkin. Din această cauză, zeci de pasageri au îndurat frigul în stații, în timp ce alții au luat-o pe jos.
Pe strada Pușkin din capitală troleibuzele au staționat aproximativ o oră, iar asta a dus la ambuteiaje mari. Mulți au fost nevoiți să coboare și să își continue drumul pe jos, însă cei care aveau de mers mai mult până la destinație au fost nevoiți să aștepte chiar și o oră transportul public.
„- Așteptați de mult timp?
- Stau de vreo 20 de minute.
- Cu troleibuzul ne deplasăm, însă dacă nu merge, trebuie să așteptăm, altă alternativă nu avem”.
„- Așteptați troleibuzul de mult timp?
- De o oră așteptăm și nu știm din ce motiv nu merge.
- Dar ce troleibuz așteptați?
- 12, dar nu știm motivul, am întrebat, dar nimeni nu știe.
- Dar stau de mult timp?
- Da, s-a făcut un rând mare”.
Deși șoferii și taxatorii nu cunoșteau cu exactitate motivul defecțiunii, aceștia susțin că, din cauza poleiului, astăzi s-a circulat cu dificultate.
„- A fost gheață mare și poate din această cauză e posibil să derapat vreun troleibuz și să fi rupt vreun fir electric, dar vom afla după care a fost problema.
- Dar cunoașteți dacă a venit cineva să rezolve problema?
- Da, mașina este deja pe loc, a trecut pe lângă noi”.
„În față este o ruptură de fir, dar care este cauza nu știu”.
„S-au rupt firele la Sciusev și stăm de vreo 40 de minute. De dimineață este haos, a fost gheață și toți am mers cu întârziere”.
Reprezentanții Regiei Transport Electric susțin că de vină a fost o defecțiune la rețeaua de contact de la intersecția străzilor Pușkin și București.
Din cauza poleiului așternut peste noapte, astăzi în capitală, dar și în alte zone ale țării s-a circulat extrem de dificil. Cea mai mare provocare a fost dimineața, când pe mulți ghețușul nu i-a lăsat nici măcar să-și scoată mașinile din parcare, iar transportul public a avut întârzieri de cca 20 de minute. Pentru a nu aștepta mult în stații, Regia Transport Electric Chișinău îi încurajează pe călători să utilizeze aplicațiile mobile și hărțile interactive, cu ajutorul cărora circulația autobuzelor și troleibuzelor poate fi monitorizată în timp real.