Poșta Moldovei, împreună cu Fundația de Caritate „Clipa Siderală”, dă start campaniei de iarnă „Poșta lui Moș Crăciun”. Campania se va desfășura până pe 16 ianuarie 2024, timp în care fiecare copil are posibilitatea de a-i trimite o scrisoare lui Moș Crăciun, în care să-și exprime gândurile, urările, dar și ce cadou își dorește în acest an.
Scrisorile trebuie să fie plasate în plicuri cu mențiunea „pentru Moș Crăciun” și cu indicarea neapărată a adresei destinatarului.
Nu este neapărat să se indice o adresă completă sau să fie ștampilată. Plicurile cu mesajele micuților pot fi lăsate la sediul central al Î.S. „Poșta Moldovei” (bd. Ștefan cel Mare nr. 134).
La evenimentul de lansare a campaniei din acest an a fost prezent cel mai așteptat erou al iernii, Moș Crăciun, care a oferit daruri copiilor. În schimb, micuții i-au cântat moșului cele mai frumoase colinde, au dansat și au scris mesaje pentru Moș Crăciun. De asemenea, au participat la ateliere de confecționare a jucăriilor.
„Ne mândrim să colaborăm tradițional cu Fundația „Clipa Siderală” - o colaborare încărcată de emoție și dedicare, prin care ne implicăm cu entuziasm în fiecare an. Această inițiativă reflectă valorile noastre de a aduce bucurie în comunitate și de a sprijini dezvoltarea culturală și artistică a copiilor.
Avem cea mai importantă misiune, cea de a duce scrisorile copiilor pentru Moș Crăciun. Este una dintre cele mai frumoase și nobile misiuni pe care le-am avut - să fim partenerul de încredere a lui Moș Crăciun. Mii de scrisori primim de la copii și cu mare responsabilitate le ducem moșului”, a spus administratorul interimar al Poștei Moldovei, Violeta Cojocaru.
Anul acesta, fiecare dintre noi poate fi Moș Crăciun. Alege o scrisoare și bucură un copil, pentru a putea simți și el căldura sărbătorilor de iarnă.