O femeie poștaș din Ucraina impresionează prin curajul și devotamentul său. Aiguli Lobova, deservește patru sate de pe linia frontului din Donețk. Sub amenințarea bombardamentelor, alături de colegii săi, femeia duce pensiile și coletele cu ajutoare bătrânilor izolați de război.
Îmbrăcată cu vestă antiglonț și cască pe cap, de aproape doi ani, femeia duce pensiile bătrânilor, sub amenințarea bombardamentelor. Aiguli este ultima speranță pentru vârstnicii rămași izolați din cauza războiului, în patru sate din regiunea Donețk.
„Fără ea noi suntem terminați aici, mai ales cei cu grad de invaliditate, dar noi avem mulți oameni cu nevoi speciale”.
După ce a lucrat mai mulți ani ca poștaș, Aiguli a fost numită șefă a echipei mobile care deservește orașul Kurahove din regiunea Donețk. De mai multe ori, femeia a fost martoră a împușcăturilor în timp ce era la muncă.
„Mulțumim Domnului că suntem în viață. Ei ne așteaptă pe noi ca pe o speranță, pentru că în multe localități nu sunt nici magazine, nimeni nu vine la ei. Poșta vine la ei ca o gură de aer. Noi le oferim servicii, le luam sau le aducem colete de la rude”.
Femeia spune că oamenii o roagă să vină mai des, mai ales că nimeni nu le calcă pragul.
„O bătrânică a vrut să ne mulțumească și ne-a dăruit niște împletituri pentru scaune, să ne fie mai cald la muncă sau acasă. Este foarte plăcut. Niște cadouri mici, dar care emană atâta căldură”.
Aiguli spune că familia o roagă să renunțe la jobul său periculos, dar ea refuză să o facă. O parte a regiunii ucrainene Donețk a fost ocupată de Moscova încă în anul 2014, însă după invazia rusă la scară largă în Ucraina, în februarie 2022, luptele în estul țării vecine s-au intensificat. Tinerii s-au refugiat în centrul și vestul Ucrainei, iar alții au părăsit țara. O bună parte din vârstnici au refuzat să plece și își duc traiul sub amenințarea bombardamentelor.