Pentru partidul PAS, care a luat cele mai multe voturi în raioane la scrutinul de duminică, 5 noiembrie, urmează o sarcină complicată - să formeze alianțe cu partidele proeuropene. Este opinia fostului deputat Alexandru Slusari și a fost exprimată în cadrul ediției din 7 noiembrie a emisiunii „Freedom” de la TV8.
„O să fie o sarcină destul de complicată pentru PAS să creeze acum o alianță cu partidele proeuropene. Ei înțeleg că la nivelul consiliilor raionale o să fie mai greu de discutat cu partidele proeuropene”, a menționat Alexandru Slusari.
Opinia fostului deputat a fost susținută și de ex-deputata Vitalia Pavlicenco.
„PAS trebuie să își învețe lecția din aceste alegeri și totuși să fie deschis pentru coalizare cu forțele proeuropene, ca să lărgim bazinul electoral și să se pregătească pentru prezidențiale și parlamentare ca să nu fie o revanșă și mai mare a forțelor prorusești”, a spus Vitalia Pavlicenoc în cadrul emisiunii „Freedom”.
În context, fosta politiciană s-a așteptat că în urma alegerilor din 5 noiembrie stânga prorusă să înregistreze rezultate mai proaste. În opinia Vitaliei Pavlicenco, scorul înregistrat de partidele de stânga la acest scrutin se datorează în parte și lipsei de coalizare a forțelor pro-occidentale.
Iar sociologul Ian Lisnevschi a declarat că nu crede nici în unirea dreptei și nici în a stângii după aceste alegeri locale. „Este prea multă ură și prea multe declarații negândite”, a precizat Ian Lisnevschi.
În 5 noiembrie, în Republica Moldova au avut loc alegeri locale generale. În urma acestora, 623 de primari au fost aleși din primul tur, iar în 265 de localități va fi organizat turul doi de scrutin. În alte 8 localități vor avea loc alegeri repetate.