Candidatul Partidului Mișcarea Alternativa Națională (MAN), primarul suspendat Ion Ceban și-a exercitat dreptul la vot. Ceban a declarat că a votat pentru continuarea proiectelor în Capitală care să transforme orașul în unul curat, modern și amenajat.
„Chișinăul este casa noastră a tuturor, am votat pentru dezvoltarea lui, pentru cei mici, cei mari, cei în etate, pentru un oraș curat modern, amenajat. Eu ca și toți voi, iubesc Chișinăul și vreau ca să se dezvolte în continuare, Proiecte noi, frumoase, pentru oameni, pentru comunitate, așa să ne ajute Dumnezeu”, a declarat Ceban, după ce și-a exercitat dreptul la vot.
Candidatul MAN a mai spus că își dorește ca această competiție să fie una cât se poate de corectă și a îndemnat oamenii să iasă la vot.
„Este important ca oamenii să iasă la vot, se decide cum va arăta orașul pe viitor, decidem cum va arăta Consiliul Municipal Chișinău, ceea ce este foarte important”, a mai precizat Ceban
Fiind întrebat de jurnaliști dacă nu și-a schimbat poziția referitor la comunitatea LGBT, Ceban a spus că deși pledează pentru libertățile fiecăruia, el rămâne adeptul familie tradiționale.
Ion Ceban este unul din cei 27 de candidați care aspiră la fotoliul de primar de Chișinău.Totuși, în buletinele de vot, vom avea 28 și, respectiv, 15 nume, întrucât cei care au fost înregistrați din partea Partidului „Șansă” au fost retrași din cursa electorală.