A crescut numărul dosarelor împotriva persoanelor de rang înalt care au ajuns pe masa judecătorilor. Cele mai multe sunt pentru trafic de influență, corupție, escrocherie și spălare de bani. Doar anul trecut, opt actuali și foști deputați au fost trimiși în judecată.
„Pentru prima dată, am trimis în judecată în anul 2023 anumite funcții de rang înalt cum ar fi un fost prim-ministru, miniștri sau deputați. Avem opt deputați și foști deputați care au fost trimiși în judecată anul trecut, dintre care trei sunt deputați pentru care am mers în parlament pentru a fi ridicată imunitatea parlamentară.”, șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin.
Printre cei cu dosare penale în judecată se numără miniștiri, secretari de stat, judecători, procurori, dar și fostul președinte, Igor Dodon. Potrivit șefei Procuraturii Anticorupție, numărul dosarelor împotriva persoanelor de rang înalt e în creștere față de anii precedenți.
„Comparativ cu anii precedenți, vedem că numărul de dosare împotriva persoanelor de rang înalt e în creștere comparativ cu anul 2020 unde am trimis doar doi subiecți de rang înalt, în 2023 au fost 18 subiecți de rang înalt trimiși în judecată.”, șefa Procuraturii Anticorupție, Veronica Dragalin.
Cele mai multe dosare ajunse în instanța de judecată sunt pentru trafic de influență, corupție, escrocherie și spălare de bani. Printre dosarele de rezonanță ajunse în judecată anul trecut se numără cel denumit generic Sacoșa Neagră, dar și pentru Concesionarea Aeroportului, Frauda Bancară și Finanțarea ilegală a partidelor. Totuși, mai sunt episoade din aceste dosare care încă nu au ajuns pe masa judecătorilor. Este vorba despre un episod din Frauda Bancară și unul- din Finanțarea ilegală a partidelor în care în calitate de învinuit figurează bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul. Potrivit șefei Procuraturii Anticorupție, acestea sunt dosare complexe, care necesită mult timp și resurse, iar perioada lungă a urmăririi penale este cauzată de numărul mic de specialiști.