Alte două proiecte legate de asigurarea cu apă, prin Satul European, au fost finalizate și în două sate vecine din raionul Călărași. Curios este că firmele care au câștigat licitațiile nu au oferit cel mai mic preț, deși anume acest criteriu de atribuire era indicat în anunțul primăriilor.
Într-un caz, mai exact în satul Bravicea, funcționarii și agentul economic se încurcă în declarații. În timp ce o parte susține că au fost construiți 14 kilometri, inginerul cadastral declară că e vorba de 17 kilometri, așa cum a fost menționat în invitația de participare la licitație. Mai este un aspect: apa consumată de săteni încă nu a fost testată. Deci nimeni nu garantează că este sigură pentru sănătatea oamenilor.
În localitatea Bravicea, raionul Călărași, rețeaua de alimentare cu apă a costat aproximativ 5 milioane de lei. În anunțul de participare la licitație, se spunea că cu acești bani urmează să fie construiți 17 kilometri de apeduct.
„Am forat în an fântâna arteziană, bazinul de apă a fost, era existent și am depus proiect la extinderea rețelelor de apă. Am extins 14 kilometri de rețea, la 5 milioane și ceva de lei. - Dar dumneavoastră trebuia să construiți 17 kilometri de rețea. - Trebuia 17 kilometri, dar am făcut numai 14. - De ce nu s-a reușit până la capăt? - Nu s-a reușit pentru că nu au fost accesibile două segmente de drum și nu a mers antreprenorul în direcția aceea”, ne-a spus primarul localității Bravicea, raionul Călărași, Alexei Zatic.
Și, în timp ce primarul localității susține că s-au construit 14 kilometri, inginerul cadastral al primăriei vorbește despre... 17 kilometri, așa cum era în dosarul inițial.
„Asta e săpată de anul trecut, este fântâna de alimentare cu apă, cu adâncime undeva la 260 de metri. - De aici câte case se alimentează? - În jur la 230 de gospodării se alimentează de aici, sunt unite la rețea. Linia de alimentare are vreo 17 kilometri, adică o bună parte a satului care nu a avut apă, acum este aprovizionată”, a menționat inginerul cadastral, Serghei Popa.
De la inginerul cadastral aflăm că oamenii folosesc apa inclusiv pentru băut. În opinia lui, este bună, chiar dacă teste care să certifice acest lucru nu au fost efectuate.
„- Dar oamenii din sat folosesc apa asta? Adică o beau? - O folosesc, de spălat, de băut. Anul curent s-au făcut lucrările la sistemul dat. Noi avem 5 fântâni în sat, asta e a cincea”.
Pe de altă parte, primarul, pe care l-am găsit doar la telefon, ne-a spus că apa este tehnică, iar oamenii cunosc despre asta. Pentru ca să devină potabilă și sigură pentru consumatori, e nevoie de o stație de tratare.
„Apa de la fântânile arteziene nu e potabilă, apa e tehnică, deja de o lună de zile oamenii se folosesc de apă. - Păi și oamenii știu că nu e potabilă? Da, bineînțeles că știu, dar la toate fântânile arteziene din Republica Moldova e aceeași situație. Fără stație de... nu are cum să fie potabilă. Apa e tehnică, dar oamenii o folosesc. - Cred că unii o și beau. - Da, da, o și bem, calitatea ei e foarte bună așa la... după... așa... după cum o simțim noi. Față de alte fântâni asta e bună. - La gust poate e bună, dar potabilă nu. - Dar potabilă nu, că nu corespunde ceva acolo la...”
Pentru că proiectul este proaspăt finalizat, apa nu a ajuns la toate gospodăriile.
„Suntem în localitatea Frumoasa din raionul Călărași, iar în spatele meu vedeți un turn de apă, care face parte dintr-un proiect mai amplu de alimentare cu apă a localității, care a costat aproape 5 milioane de lei și a fost realizat prin programul „Satul European”. Acest proiect, după spusele primăriței din localitate, a dus la rezolvarea unei probleme pe care o aveau de multă vreme și anume, lipsa apei în perioadele calde”.
„Satul suferea de apă, ca și toate localitățile din republica noastră. Noi avem fântâni, fiecare la poartă, dar apa întotdeauna a fost foarte rea. Când se luau probe, analizele erau foarte rele”, a declarat primarul satului Frumoasa, raionul Călărași, Larisa Olaru.
Așa că primărița a decis să încerce realizarea unui sistem de alimentare cu apă, în satul care are doar puțin peste 600 de locuitori.
„Eu venind în calitate de primar, am găsit proiectul tehnic, făcut în 2013, dar probabil nu s-a reușit să fie implementat, ține de finanțe. Proiectul a fost la 5 milioane, peste 5 milioane. Și am aplicat la fondul ecologic. Acolo ni s-a alocat 1 milion de lei. Proiectul este aducțiune, vine din izvoarele din codrii noștri, la distanță de peste 3 km. Lucrările au fost anevoioase, pentru că dacă vine din păduri, sunt adâncimi de peste 10 metri acolo, s-a lucrat foarte mult”.
Cu ajutorul acelui prim milion de lei, s-a reușit aducerea apei din pădure până la turnul de apă, construit la intrarea în sat. Pentru continuarea lucrării nu mai erau bani, așa că, primărița a aplicat la proiectul „Satul European”.
„La „Satul European” am participat și am câștigat 3 milioane 500 de mii și am început lucrările în august 2022. Am început construcția apeductului ce ține de instalarea țevilor centrale, absolut tot”.
Spre deosebire de sistemul din Bravicea, aici există și o stație de tratare a apei, pentru ca aceasta să devină potabilă și bună pentru consum.
„- Dumneavoastră ați făcut cu firma Orizont? - Firma Orizont, da. - Dar cum ați lucrat și partea a doua a proiectului tot cu ei, ei au participat și a doua oară la licitație? - Nu, pur și simplu s-a trecut proiectul cu apa de la fondul ecologic la... a fost o continuare, nu a fost nici o întrerupere. Firma a rămas până la sfârșit să lucreze”.
Astfel, prin acest proiect au fost asigurate cu apă 180 de gospodării, din totalul de 216 existente în această localitate.
Cele mai multe proiecte depuse în programul „Satul European” au avut ca obiectiv crearea, modernizarea sistemelor de alimentare cu apă, canalizare și stații de epurare. Este vorba de 152 de proiecte. Dintre acestea, doar 35 de proiecte au fost finalizate, în derulare fiind alte 120 de proiecte.
Un reportaj de Constantin Niculae
Imagine și montaj de Vlad Glinjan