Un nou protest pentru ziua de azi. Un grup de transportatori au ieșit în centrul Capitalei, pentru a-și manifesta dezacordul față de o lege, votată în decembrie de către Parlament. Despre protest a anunțat în această dimineață deputatul PAS Radu Marian, care a menționat într-o postare pe Telegram că este „o lege care va face transportul public mai accesibil și mai sigur pentru cetățeni”.
Deputatul a anticipat revendicările transportatorilor și a avenit cu un set de argumente în susținerea legii. Potrivit lui, acest act legislativ va facilita concurență sănătoasă și va oferi mai multe opțiuni de deplasare pentru călători.
De asemenea, va ajuta primăriile și primarii să ofere transport locuitorilor. APL-urile vor putea iniția deschiderea și modificării unei noi curse regulate. Deputatul s-a referit și la noua modalitate de fiscalizare și digitalizare a transportului rutier prin: e-bilet, e-gps și e-routing și alte avantaje ale noii legi.
„Reducem birocrația! Operatorii de transport rutier pot spune ”adio” foii de parcurs, aceasta fiind exclusă din lista documentelor de strictă evidență. Iar pentru a reduce și mai mult din birocrație, vor fi excluse din lista documentelor necesare la bord, un șir de acte care există deja în sistemele informaționale ale Agenției Naționale Transport Auto (informația privind inspecția tehnică sau certificate de competență profesională)”, a scris Radu Marian.
Totodată, acesta a menționat că fiecare are dreptul la protest și noi vom analiza atent revendicările. „Organizatorii trebuie să fie vigilenți - avem informații că gruparea criminală Șor, care este bine conectată cu unele grupuri din domeniul transporturilor, încearcă să deturneze aceste proteste și să destabilizeze situația”, a mai punctat deputatul PAS.