Scandal în fața Parlamentului. Deputatul Boris Marcoci a fost la un pas de a fi luat la bătaie de zeci de veterani ai războiului de pe Nistru. Nemulțumiți că alocațiile lor sociale nu vor fi majorate în 2024, aceștia au ieșit furioși la proteste. Într-un final s-a decis crearea unui grup de lucru care va analiza situația și va lucra la elaborarea unei legi dedicate veteranilor de război.
Deși combatanții îl așteptau pe Lilian Carp, președintele Comisiei securitate națională, apărare și ordine publică responsabil și de problemele veteranilor, în fața lor a ieșit un alt deputat PAS. Boris Marcoci a fost aproape de a fi bătut de manifestații furioși.
Într-un final s-a ajuns la un consens, iar protestul din fața Parlamentului s-a încheiat.
„Am convenit că la data de 20 decembrie facem o comisie. Din cinci deputați și cinci veterani, ministerul Protecției Sociale și cel al Finanțelor. Și noi trei deputați veterani de război din Parlament”, a menționat Boris Marcoci.
Veteranii sunt nemulțumiți că în 2024 alocațiile sociale pentru ei nu vor fi majorate și cer ca bugetul să fie modificat. În martie 2023, cuantumul alocației lunare de stat acordate mai multor categorii de populație, inclusiv veteranilor de pe Nistru, a crescut cu 250 de lei. Astfel, în funcție de categorie, suma primită lunar variază între 800 și 1800 de lei. În Republica Moldova sunt peste 20 de mii de veterani ai războiului de pe Nistru.