Este ajun de Bobotează pe stil vechi, zi în care creștinii se grăbesc la biserică după agheasmă. Cu această ocazie, ApăCanal Chișinău a împărțit lăcașurilor din capitală cisterne cu apă care, printr-un ritual special, să fie transformată în agheasmă. Este vorba despre 70 de tone de apă. Ca și în anii trecuți, catedrala Nașterea Domnului este principala atracție pentru cei care cred în miracolul apei sfințite.
După Sfânta Liturghie, mitropolitul Vladimir, însoțit de un sobor de preoți au oficiat slujba de binecuvântare a apelor, conform unor orânduieli speciale și au făcut Agheasma Mare, după care au venit zeci de oameni.
„- Alungăm duhurile rele din casă, bem dimineața, înainte de mâncare.
- Veniți în fiecare an?
- Numaidecât, în fiecare an venim, nu luăm mult. Anul trecut era multă lume, anul acesta mai puțini”.
„- Pentru toate, pentru sănătate.
- La ce o folosiți, beți dimineața?
- Și dimineața și stropim prin casă, în fiecare luni stropim”.
Cei mai mulți ne-au spus că obișnuiesc să meargă la slujba de Bobotează încă din copilărie.
„- Așa am apucat de la părinți, asta-i apă sfântă și noi o folosim când ți-i rău, te mai speli pe față, mai stropești animalele, noi mai bem să curățim sufletul.
- E o tradiție? Veniți în fiecare an?
- Da”.
„De mici copii am fost aduși la biserică și prin aceasta, prin exemplul lor, noi am primit ca o continuare a acestei tradiții creștine pe care o împărtășim și noi în fiecare an”.
„În fiecare an, toate sărbătorile noi le ținem. Această sărbătoare este una pentru noi ceva sufletește”.
„- Veniți în fiecare an?
- În fiecare an. Țineți la sărbătoarea asta. Ținem, iată și mâine la Bobotează, acestea sunt două aghesme care se fac de două ori pe an, adică în ajun și de Bobotează.
- Veniți și mâine?
- Numaidecât, numai să fim sănătoși”.
Doamna din imagini spune că a parcurs un drum ceva mai lung pentru a lua apa sfințită. A venit de la Călărași să-și ia agheasmă de la Catedrală.
„- Stropim prin casă, copilașii, în jurul casei și e mare bucurie.
- Țineți la sărbătoarea asta?
- Da, ținem, am venit din raionul Călărași, satul Vărzărești.
- Cât ați făcut pe drum?
- O oră și ceva.
- Veniți în fiecare an?
- Când și cum. Anul acesta am considerat aici să vin”.
Tot astăzi, preoții merg din casă în casă, pentru a binecuvânta locuințele, stropindu-le cu agheasmă. Mâine, creștinii ortodocși de stil vechi vor sărbători Botezul lui Iisus Hristos, zi în care, la fel, creștinii, vor merge la biserică să ia Agheasma Mare. La 20 ianuarie este marcat Sfântul Ioan Botezătorul, iar cu asta se încheie șirul sărbătorilor de iarnă.