Deși lucrările de pe strada 31 August din capitală au început acum un an, nu se cunoaște când se vor finaliza. În timp ce ministrul Culturii spune că instituția a furnizat o schiță cu recomandări pentru primărie, de cealaltă parte, primarul Ceban zice că planul ministerului nu face decât să îngreuneze situația. Între timp, lucrările de pe porțiunea de drum între străzile Pușkin și Bodoni au fost sistate, fapt care nemulțumește trecătorii.
„Deși lucrările pe această porțiune de drum au început în urmă cu un an, vedem că până acum nu au fost finalizate. Mai mult decât atât, acestea au fost sistate, iar în prezent, aici nu se vede nici un muncitor. În același timp, nici autoritățile nu au un termen exact de finalizare”.
Ministrul Culturii, Sergiu Prodan, ne-a comunicat că mingea este la fileul primăriei și că repsonsabilii de acolo trebuie să elaboreze un proiect de execuție.
„Aceste întrebări trebuie să le adresați, în primul rând, gospodarilor în ograda cărora, pe proprietatea cărora se află această porțiune de stradă, mă refer la Primăria municipiului Chișinău a venit primăria cu o idee, cu o schiță de proiect, a primit aviz pozitiv imediat, într-o săptămână, probabil, a fost examinată și a primit aviz pozitiv cu anumite recomandări. Acum așteptăm proiectul de execuție pentru a fi iarăși aprobat la CNMI, nu vom reține în niciun caz, cu nici o zi mai mult examinarea acestei schițe, după care așteptăm investițiile și ordinea pe această stradă”.
În replică, edilul capitalei spune că sugestiile venite din partea ministerului nu fac decât să tergiverseze procesul.
„Orice de ce se atinge ministerul Culturii, Guvernul, instituțiile subordonate, se tergiversează sau degradează. Până la această etapă nu este o soluție finală și nu este vina primăriei municipiului Chișinău. Noi am spus, dați-ne viziunea dumneavoastră și noi vom realiza această viziune, ei au furnizat o schiță, un concept în această privință, important să nu fie cosmos, pentru că soluțiile oferite uneori s-ar părea că sunt anume pentru a bloca acest proces”, a spus Ion Ceban.
În timp ce autoritățile pasează responsabilitatea între ele, cetățenii se plâng că lucrările creează incomodități.
„Strada 31 august este cea mai importantă din punct de vedere a logisticii orășenești, rute de troleibuz, noi nu putem fără ele, uitați-vă ce se face pe Mateevici, e dezastru, adică o intenție bună, dar nu este cea mai bună intenție, nu este cea mai bună stradă, nu este porțiunea toată întreagă. Vă zic sincer, asta e bătaie de joc față de chișinăuieni. Da, noi trebuie să păstrăm ceea ce este frumos, istoric, dar nu vă supărați, clădirile care stau în jur să cadă, oare nu sunt ele mai importante?”
„- Nu vă incomodează, nu vă deranjează? - Ba da, batjocoră și rușine mare. - Cum credeți, cam în cât timp se vor finaliza? - Când se va termina prostia atunci”.
Totuși, unii sunt dispuși să aștepte de dragul unui proiect frumos.
„Să fie frumos în oraș, noi vom ști ce a fost aici până la noi. Aici au trăit atâtea generații, să fie frumos, eu voi fi bucuroasă”.
Porțiunea de caldarâm de pe strada 31 August din centrul capitalei a fost descoperită în primăvară anului trecut, în timpul lucrărilor de reparație a străzii. Potrivit arheologilor, caldarâmul datează din secolul 19. Amintim că la începutul lunii februarie, Ministerul Culturii a prezentat un proiect de transformare a porțiunii de drum în stradă pietonală, care va include și porțiunea cu pavaj istoric. Cheltuielile s-ar ridica la aproximativ 35-40 mii de euro, bani care ar urma să fie investiți de Ministerul Culturii și Primăria Chișinău.