Astăzi, a fost sâmbăta înverzirii în toată țara. Înalți demnitari de stat, miniștri, ambasadori, dar și cetățeni de rând au ieșit la plantat copaci. Au fost ochite zonele libere, unde fie lemnul s-a furat sau de ani de zile zac în paragină. Președinta Maia Sandu a mers într-o fâșie forestieră de la Răzeni, Ialoveni, unde s-au adunat câteva zeci de localnici. Acolo, șefa statului și-a găsit și ajutor, o fetiță, care a ținut morțiș să sădească arbori cu Maia Sandu.
O fâșie forestieră de la periferia satului Răzeni, raionul Ialoveni roia astăzi de zeci de oameni. A fost ochit un teren liber de trei hectare, pe care au fost plantați zeci de copaci. Chiar dacă afară era mai frig și pe alocuri a mai plouat, adulții au ținut să-și aducă și picii, care au fost cei mai entuziasmați, mai ales că pentru unii sădirea arborilor a fost o ”premieră”.
„De ce ai venit astăzi aici? Ca să plantez copaci. Este important pentru tine? Da De ce? Pentru că îmi place. Și ce copac vrei să plantezi? Mesteacăn”
„Am venit, în primul rând, ca să-mi ajut mama și, în al doilea rând, am venit și pentru ca să fac un bine societății (MUSCA) Pădurile ne ajută la mai multe lucruri, cum ar fi aerul, dar este și frumos când vezi așa teritoriu împădurit ”
„Aici e prima dată, dar am mai plantat pe la noi prin ogradă”. Printre voluntari l-am întâlnit și pe ambasadorul Uniunii Europene, Janis Mazeicks, care ne-a spus că și el e la prima experiență de acest fel și că a rămas impresionat de oamenii care s-au adunat în număr atât de mare.
„În primul rând, îmi place să plantez copaci. În al doilea rând, este foarte important pentru Republica Moldova, pentru că țara nu e destul de verde. Moldova este una dintre cele mai puțin împădurite din Europa, cred că în jur de 12% și, cu siguranță, pentru Uniunea Europeană este important că un viitor membru să fie la fel de verde ca și celelalte state. Așadar, acesta e cel mai bun moment pentru a începe”