Crăciunul vine, deopotrivă, atât pentru cei bogați, cât și pentru cei nevoiași. Asta și-au spus mai multe organizații de caritate din lume, care au organizat mese îmbelșugate și strângeri de fonduri pentru oamenii nevoiași. La Paris, de exemplu, au fost organizate mese de sărbătoare pentru familiile social-vulnerabile, iar în Florida mii de oameni au făcut surfing, colectând bani pentru bolnavii de cancer.
O plajă din Florida a fost colorată de Crăciun în alb și roșu. Mii de oameni, deghizați în Moș Crăciuni și Crăciunițe au făcut surfing pentru o cauză mobilă.
„A fost minunat. Apa e puțin rece, dar merită fiecare secundă. Aș face-o din nou. Cel mai frumos moment din toate timpurile. Acesta este al nouălea an al meu de când particip la acest act de caritate. Așa că sunt un mare fan. Îmi place mult”.
„Aici este casa noastră. Venim acasă de Crăciun și asta facem în fiecare an. Este o tradiție și ne place să fim aici, petrecând timp cu comunitatea, arătând turiștilor care vin la Cocoa Beach despre ce este vorba”.
Evenimentul „Surfing Santas” este organizat din 2009. Aceasta se organizează de Crăciun, iar banii colectați sunt donați unei organizații de caritate, care îi ajută pe bolnavii de cancer să își acopere cheltuielile pentru tratament, inclusiv călătoriile în acets scop. Iar o parte din donații este utilizată pentru întreținerea muzeului local de surf din Florida.
Și la Paris au avut loc acțiuni de caritate. Acolo, un grup de caritate a organizat mese de sărbătoare pe cinci bărci aflate pe râul Sena, iar motto-ul campaniei a fost: „Nu este Crăciunul unui sărac, este un Crăciun al solidarităţii”.
Peste 600 de persoane social-vulnerabile au participat la acest eveniment.
„Mă face să mă simt bine pentru că acasă, așa e. Aici, într-adevăr, poți vedea că există cu adevărat iubire. Când faci astfel de lucruri, se arată dragostea și respectul față de oameni”.
„Mi-e frică să rămân singură cu copiii mei, așa că e bine că am venit aici ca o familie mare. Ne uităm la alte familii. Este o seară minunată, pentru mine și pentru copiii mei”.
„Este un an deosebit de dificil. Încă anul trecut spuneam că acestea sunt decizii imposibile. Oamenii trăiesc cu 5 euro pe zi de persoană, după ce și-au plătit toate facturile, pentru mâncare, îmbrăcăminte și mobilier. Și știm foarte bine că bugetele din acest an sunt și mai strânse cu inflația, în special costurile cu energia, care au crescut cu peste 20%. Așa că familiile au foarte puțini bani pentru a sărbători Crăciunul, mai ales cu copiii lor”.
Campania de caritate este organizată pentru al 19-a an consecutiv.