Sute de oameni s-au scăldat de Bobotează în apa rece a lacurilor și râurilor din bazinelor acvatice din țară. Creștinii spun că păstrează cu mare sfințenie acest obicei și cred că apa sfințită din această zi specială are o influență benefică asupra bolilor trupești și îi curăță de păcate. Mai mulți curajoși au venit astăzi să se scufunde în apa rece ca gheața în lacul din apropierea mănăstirii Horești.
Zeci de oameni din diferite raioane ale țării au venit în această dimineață la slujba organizată de Bobotează la mănăstirea Sfântul Cneaz Vladimir din satul Horești, raionul Ialoveni. Ulterior, cei mai curajoși dintre enoriași s-au grăbit să meargă la lacul din apropierea mănăstirii și să se scufunde în apa rece .Înainte de a intra în apă, aceasta a fost sfințită de preot și a fost rostită o rugăciune specială.
După sfințirea apei, rând pe rând mai mulți creștini s-au scufundat de trei ori în apa rece ca gheața.
Oamenii spun în această zi apa sfințită are o putere miraculoasă de vindecare atât trupească, cât și sufletească.
"Sărbătorim botezul Domnului nostru Iisus Hristos și după ce am săvârșit Sfânta Liturghie avem o frumoasă tradiție în biserică ca să ieșim cu creștinii la apa din apropierea mănăstirii. Noi ne aducem aminte de această frumoasă sărbătoare și ne scufundăm și noi cu credință și cu nădejde la Dumnezeu. Cine intră în această apă cu credință primește de la Dumnezeu vindecare, bucurie trupească și sufletească".
Ulterior, creștinii s-au încălzit cu ceai și izvar.
Tradiția spune că cei care se scufundă în apă de Bobotează vor fi feriți de rele și vor avea noroc tot anul. Important este ca cei care fac acest ritual să să aibă o condiție fizică bună, dar și respecte toate condițiile de securitate pentru că apa rece ca gheața poate afecta ritmul cardiac și tensiunea. Totodată, specialiștii recomandă ca scufundarea în apă să nu fie mai lungă de zece secunde, iar după asta să nu consumați alcool.