În timp ce în capitală oamenii s-au dus la piață pentru a cumpăra carne, la sate moldovenii au respectat tradiția și au sacrificat porcii. Obiceiul îi adună pe cei dragi alături, iar treaba merge mai cu spor. Gospodinele spun că vor pregăti din carnea proaspătă pentru masa de sărbătoare friptură, tobă și cârnați de casă. De sacrificarea porcului sunt legate mai multe tradiții și chiar superstiții. Sătenii spun că pot prezice cum va fi iarna, după splina porcului.
Sacrificarea porcului, în preajma sărbătorilor este o tradiție respectă de locuitorii din Hădărăuți, raionul Ocnița. Localnicii spun că se conduc de o vorbă din bătrâni, care spune că cine nu are carne de porc pe masa de sărbătoare, nu va avea un an bun. Iar obiceiul este ca, la sacrificarea godacului din gospodărie, să participe întreaga familie.
În familia Lesnic se respectă toate obiceiurile tăierii porcului. Înainte de asta gospodarii pregătesc dis-de-dimineață toate cele necesare, astfel ca atunci când vine măcelarul să fie totul gata.
„Porcarul își alege o bucată de carne, fiind-că purcelul este mititel, familia este mare la mine, la ei cam e mititică familia, eu un picioruș din spate o să-l iau, pentru casă, trebuie”.
Dacă o parte din carne este pusă la congelator, cealaltă este rezervată pentru masa de Anul Nou și Crăciunul pe stil vechi. Astfel din meniul acestor gospodari nu va lipsi friptură din carne de porc, toba și cârnațul de casă.
„Când pregătim fripturica după ce se taie purcelul, mușchiul dinăuntrul porcului, obligatoriu merge pentru fripturica pe care o servim aici de casă și numaidecât punem la masă și porcarul. 00:49 musca 00:58 Asta e fripturica mult așteptată, cu măliguță. 01:00 musca 01:18 Un an crești un purceluș, aștepți niște jumerică, mai chemi niște cumetri și niște vecini, în asta și constă pomana porcului, cum să nu inviți pe cineva să guste”.
De tăierea porcului sunt legate mai multe superstiții. Una din ele spune că mărimea splinei porcului arată cât de grea va fi iarna.
„Cu cât este mai mare splina, cu atât este mai lungă iarna, cum era înainte omăt mare, cât gardurile era omăt, se lungea că până și în aprilie era omăt, dar acum fiindcă nu-i omăt, socotim așa, iacă aceasta este mare, iarna o să fie lungă”.
Odată sacrificat animalul, se organizează pomana porcului. De multe ori, asta înseamnă un chef în toată legea, cu muzică și voie bună.
După care toți sunt invitați la masă. Mai exact, la friptura gătită de gospodina casei, din care gustă toți ai casei, dar și cei care au ajutat la sacrificarea porcului.
„Cât de importantă este pomana porcului? Fără dânsa nici nu se poate, un păhărel de vin și cu o bucățică de cărniță, aceasta nici nu s-a văzut pe fața pământului, să tai purcelul și să nu un păhărel de vin și cu o bucată de cărniță”.
„Mulțumim porcarului că ne-a făcut cărnița și o putem gusta și mulțumim domnului că am ajuns cu sănătate și gustăm din ceea ce am muncit”.