O înregistrare audio, publicată pe internet, arată că operatorii de la 112 ar fi anunțat pompierii, despre victimele împotmolite în zăpadă, la Coșcalia, care într-un final au murit, peste aproximativ trei ore de la primul apel. Contactat telefonic, deja fostul șef al serviciului 112, Liviu Oboroc, demis după tragedie, ne-a confirmat acest lucru, precizând că operatorii au alertat mai întâi drumarii antrenați la deszăpezire. Rămâne întrebarea în aer, de ce, totuși, pompierii și ambulanța nu au mai ajuns acolo, după ce au fost anunțați.
Această discuție s-ar fi produs între operatorul 112 și dispeceratul al IGSU, după trei ore de la primul apel al victimelor. Ulterior, ar mai fi avut loc o altă discuție despre acest caz deja cu pompierii. Aceeași înregistrare include și convorbirea făcută aproape de ora 22:00, în care echipele care au muncit la deszăpezire anunță că și-au încheiat misiunea.
Din această înregistrare reiese că serviciul 112 a contactat pompierii, după trei ore de la primul apel al victimelor. Fostul șef al serviciului de urgență, Liviu Oboroc, susține că acest lucru s-a întâmplat pentru că, mai întâi operatorul le-a dat victimelor numărul drumarilor, care munceau în acea zonă la deszăpezire. Ulterior, și operatorii au sunat la drumari. Când însă situația a devenit critică și era nevoie de o ambulanță s-au apelat și pompierii.
„ În acest caz legea de care este gestionat serviciul 112, că apelurile la 112 sunt apelurile care pun în pericol viața sau sănătatea oamenilor, la acea etapă la fel au făcut corect le-a sugerat să apeleze autoritățile de deblocare a drumurilor, la al doilea apel i-a întrebat dacă nu sunt probleme de sănătate la care apelantul a spus că nu sunt ” spune fostul șef al Serviciului 112, Liviu Oboroc.
Contactată telefonic, purtătoarea de cuvânt a Inspectoratului General pentru situații de urgență ne-a confirmat autenticitatea convorbirilor, dar ne-a declarat că sunt doar o parte din discuții.
De aici firul explicațiilor însă se rupe, la întrebarea de ce nu s-a intervenit și după trei ore de la înregistrarea cazului nu am primit vreun răspuns. Cert este că Liviu Oboroc consideră că a fost demis pe nedrept, iar colegii săi au acționat corect și potrivit protocolului, așa că va merge să-și facă dreptate în instanță. Din cauza viscolul de duminica trecută mai multe mașini au rămas împotmolite în nămeți. Iar un bărbat de 64 de ani și o femeie de 63 de ani, blocați la Coșcalia au decedat. Și un bărbat de 48 de ani, originar din localitatea Izbiște, și-a găsit sfârșitul în zăpadă. Cadavrul acestuia a fost depistat, după miezul nopții, pe drumul de ocolire spre satul Cruglic, Criuleni. Oamenii legii au fost alertați de un bărbat. Pe corpul victimei nu au fost depistate semne vizibile de moarte violentă. Viscolul a făcut victime și în stânga Nistrului, la Grigoriopol. Acolo, un bărbat ar fi murit înghețat pe un câmp.