Au vrut să le aducă un strop de fericire celor pentru care viața înseamnă luptă. E vorba de copii bolnavi de cancer de la Institutul Oncologic, care au primit dulciuri și daruri de la o asociație de caritate din Capitală, dar și de la interpreta Irina Bivol. Artista a recunoscut că și-a putut stăpâni cu greu lacrimile.
După ce le-a cântat, Irina Bivol, împreună cu reprezentanții Asociației ”Viața fără leucemie”, a împărțit daruri copiilor de la Institutul Oncologic. Aceasta ne-a spus că și-a dorit să schițeze măcar un zâmbet pe chipul celor care luptă pentru viață. Deși a încercat să transmită doar emoții pozitive, artista recunoaște că și-a stăpânit cu greu lacrimile.
Interpreta, Irina Bivol: „M-ați surprins așa în uniforma în care o să mergem în secții, pentru a duce cadourile pentru copii. Eu încă urmează să le mai cânt ceva, cu mare drag o fac. Vreau să le aduc puțin zâmbet pe fațele lor, deci, am avut un mic program aici jos și acum mergem în saloane.”
Fondatoarea Asociației „Viața fără leucemie” ne-a spus că deja de trei ani consecutiv, în preajma sărbătorilor de iarnă, vine la Institutul Oncologic, pentru a le aduce daruri copiilor.
„Anul acesta, împreună cu un grup de moldoveni, de fapt sunt cei mai activi moldoveni din diasporă, din principalele orașe, Montreal, Vancouver și Calgary. Am reușit să adunăm peste 50 de mii de lei. Acești bani merg la copiii din secțiile Spitalului Oncologic. Anul acesta sunt aproximativ 30 de copii spitalizați și 20 care sunt acasă”, a declarat fondatoarea, Asociației „Viața fără leucemie”, Ludmila Alexei.
În anul 2022, au fost diagnosticați cu cancer 78 de copii, dintre care 44 cu hemoblastoze și 34 cu tumori solide. La începutul anului 2023, sub supravegherea medicilor de la Institutul Oncologic erau peste 450 de copii cu tumori.