Gerul năprasnic a pus stăpânire pe mai multe țări din emisfera nordică. Și dacă europenii cu greu fac față vremii severe, siberienii spun că s-au obișnuit cu frigul și nu îi sperie temperaturile de -50 de grade. Oamenii se îmbracă bine și își văd de rutina zilnică.
Vremea arctică a cuprins regiuni întregi din Rusia. În cel mai rece oraș al planetei temperaturile au scăzut până la -58 de grade celsius pe alocuri. La piață, peștele este ambalat doar în pungi sau cutii, fără a mai fi păstrat la congelator. Comercianții s-au îmbrăcat bine și își văd de treabă. Nici cumpărătorii nu se sperie de frig. Oamenii spun că s-au obișnuit deja cu temperaturile extrem de scăzute.
„Nu, nu îmi este frig. M-am obișnuit, locuiesc la Nord de 45 de ani. Îmbrăcați-vă bine, aveți bună dispoziție, și fiți binevoitori”.
Tânărul din imagini spune că venit special în Iacutia să experimenteze frigul nordic. El s-a pregătit din timp de această călătorie și și-a procurat haine călduroase.
„Dacă nu mă pregăteam și veneam ca un turist obișnuit, de exemplu cum mă îmbrac în Astrahan, cred că înghețam în 10 minute. Se simte frigul. Chiciura se așează imediat pe față. Geaca mea este de obicei moale, dar când ies afară la această temperatură, devine ca o pungă de plastic. Cât despre telefonul mobil, când am ieșit ieri, aveam bateria încărcată la 90%, dar în 15-20 de minute s-a descărcat complet”.
În schimb, europenii, chiar și cei care locuiesc în nordul continentului, cu greu fac față vremii severe. Școlile din Scoția rămân închise chiar și la două zile de la ninsorile abundente. Unii vizitatori au rămas blocați în Cumbria, după ce stratul de zăpadă a atins în câteva ore 20 de centimetri.
„A căzut zăpada și ne-am gândit ce drăguț este, ce grozav este și am zis că mergem duminică și am rămas blocați. Suntem sfătuiți să nu pornim pentru că toate drumurile au fost închise.”
„Ar trebui să fim la muncă astăzi, dar am anunțat pe toată lumea că nu venim. Ne gândeam ieri să ne pornim sau nu, nu eram hotărâți, dar tocmai am fost sfătuiți să rămânem. Am văzut pe cineva în parcare și ne-a spus că i-a luat vreo cinci ore pentru a ajunge de la Windermere până aici.”
După ninsorile abundente din weekend pe drumurile din regat s-a format polei, fapt ce a provocat numeroase accidente rutiere. Drept urmare, circulația rutieră pe mai multe șosele a fost sistată. Meteorologii au anunțat cod galben de vreme rea și pentru astăzi, în timp ce salvatorii și serviciile specializate lucrează în continuare la lichidarea consecințelor.