Judecata unei fețe bisericești, influente în Ucraina, are ecou și la Chișinău. Zeci de preoți și enoriași au pichetat, astăzi, sediul ambasadei Ucrainei din Republica Moldova, unde au cerut să i se facă dreptate mitropolitului Longhin, de la mănăstirea Bănceni, regiunea Cernăuți. El este cercetat penal pentru incitare la ură pe criterii religioase. Ierarhul neagă acuzațiile și susține că este victima unor abuzuri.
Astăzi, la Herța, regiunea Cernăuți, a avut loc o nouă ședință de judecată în dosarul mitropolitului Longhin de Bănceni. Urma să fie audiată partea vătămată, care s-a plâns procurorilor că în predicile sale ierarhul vine cu mesaje extremiste, ce promovează ura religioasă. Doar că pretinsele victime preferă să rămână anonime. Astăzi, curtea judecătoriei s-a umplut de oameni care au venit să-l susțină. În paralel, manifestări de sprijin au fost organizat și în fața ambasadelor Ucrainei de la București și Chișinău
„Nu suntem indiferenți de situația creată, pentru că ortodoxia nu are hotare și nu are naționalitate”.
„El este unul dintre pilonii creștinismului de pe pământ. Astfel de oameni sunt foarte puțini. Este o personalitate cu inimă mare. Un om care a ajuns la un nivel spiritual foarte înalt”.
Pentru că nimeni de la ambasadă nu a ieșit în fața protestatarilor, aceștia au lăsat în cutia poștală un demers prin care cer să i se facă dreptate mitropolitului. TV8 a cerut o reacție de la protest, iar misiunea diplomatică a precizat doar că acesta este cercetat penal, fără a comenta și manifestarea din fața ambasadei. Mitropolitul de Bănceni a ținut să mulțumească enoriașilor moldoveni pentru susținere.
„Drag Chișinău, Moldova noastră scumpă și dragă, dragă Basarabia, astăzi știm că ne apărați drepturile noastre acolo și vă este greu și vouă. Suntem uniți, prin inimă, prin suflet, prin credință”.
Mitropolitul Longhin, fondator al mănăstirii din Bănceni, este cunoscut pentru faptul că a adoptat peste 400 de copii.