Primele zile de război în Ucraina au adus tensiune și chiar panică și în Republica Moldova. Refugiații, care treceau cu miile granița, erau confuzi, nu aveau idee ce să facă și erau complet dezorientați. Astfel, sprijinul acordat de voluntari le-a fost de mare ajutor. Precizările au fost făcute de Mariana Nazarenco, voluntară din Moldova, în ediția de vineri, 23 februarie, a emisiunii „Доброго вечора, ми з України” de la TV8.
„La început, au fost aduși copiii, pentru că sunt cei mai vulnerabili. Am fost de câteva ori la graniță și am fost șocată de cât de speriați erau oamenii. Nu știau cum să se comporte. S-a întâmplat așa că a trebuit să întâmpin copiii unor rude ale mele și nu avea nici certificat COVID și nici carte verde pentru mașină, așa că a trebuit să îi rog pe vameși să mă lase. Era frig, ploua încet, iar dincolo de hotar mă așteptau trei copii. Vameșii m-au lăsat să trec fără mașină până la barieră, să iau copii și să mă întorc. Erau deja instalate garduri antitanc, iar asta speria pe toată lumea”, a povestit voluntara.
Potrivit Marianei Nazarenco, în febra acelor evenimente, multe dintre decizii trebuiau luate spontan. Deși plecase spre vamă pentru a lua copiii rudelor, dar a oferit o mână de ajutor și altor familii.
„I-am întrebat: câți sunteți? Bărbatul familiei a spus că sunt doi adulți și trei copiii într-o mașină, iar unul este dependent de insulină. Am mers cu mașina până în cel mai apropiat sat, unde le-am cumpărat cartele telefonice. Am ajuns cu bine la Chișinău, când ne-am luat rămas-bun, fiecare copil m-a îmbrățișat, de parcă aș fi făcut un gest ieșit din comun. Nu voi uita niciodată acest moment”, a mai spus voluntara.
Rusia a invadat Ucraina în data de 24 februarie 2022. În cei doi ani de război, zeci de mii de oameni au murit în urma bombardamentelor rusești, inclusiv civili.