Săptămâna aceasta au fost comemorate cu respect și durere victimele Holocaustului, un capitol întunecat din istoria umanității, în care peste 6 milioane de copii, femei, bărbați și vârstnici evrei, romi și alte naționalități au plătit cu viața pentru ororile unui regim nazist. Cu această ocazie, prim-ministrul Dorin Recean a venit cu un mesaj adresat tuturor moldovenilor.
„Memoria acestor suferințe ne reamintește de responsabilitatea noastră de a construi un viitor la baza căruia trebuie să stea pacea și înțelegerea.
Astăzi, de Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului, îndemn pe fiecare, împreună, să promovăm doar acele valori care ne unesc și ne întăresc ca societate. Să nu uităm niciodată lecțiile dureroase ale istoriei și să construim un viitor în care prevenim orice act de genocid și orice formă de discriminare și ură - un viitor bazat pe respect reciproc și diversitate”, a scris prim-ministrul Dorin Recean.
Ziua Internațională de Comemorare a Victimelor Holocaustului este ziua de 27 ianuarie din fiecare an și este prima comemorare universală a victimelor Holocaustului. Această comemorare a fost decisă prin Rezoluția Adunării Generale a Națiunilor Unite numărul 60/7 din 1 noiembrie 2005, adoptată la a 42-a ședință plenară. La 24 ianuarie 2005, în cadrul unei ședințe speciale, Adunarea Generală a Națiunilor Unite a marcat a 60-a aniversare a eliberării lagărelor de concentrare naziste și sfârșitul Holocaustului care a avut ca rezultat uciderea a 6 milioane de evrei europeni și a milioane de persoane de alte naționalități de către regimul nazist german.
27 ianuarie este data la care, în 1945, cel mai mare lagăr nazist de exterminare de la Auschwitz-Birkenau (astăzi în Polonia) a fost eliberat de armata sovietică.