Nu vrea să plece, dar nici să plătească. De mai bine de doi ani, o asociație de locatari se judecă cu proprietarul unui magazin, care închiriază un spațiu la ei în bloc. Problema e că, deși contractul de închiriere a expirat încă acum trei ani, acesta refuză să plece. Locatarii s-au adresat în instanță, dar se plâng că dosarul este tergiversat. Și proprietarul magazinului așteaptă verdictul judecătorilor. Acesta respinge toate acuzațiile și spune că, dimpotrivă, lui i-au fost încălcate drepturile.
Magazinul alimentar este amplasat între două scări ale unui bloc de locuit de pe strada Milescu Spătaru, din sectorul Ciocana al capitalei. Spațiul aparține unei asociații de locatari, care încă acum două decenii l-a dat în chirie unei întreprinderi individuale. În 2021, asociația fost reorganizată, iar noul administrator susține că a depistat mai multe nereguli în actele contabile, care sugerează că fosta președintă a asociației l-ar fi favorizat pe proprietarul magazinului din contul locatarilor.
„O sumă de 21 de mii de lei a fost achitată pentru agentul termic din banii locatarilor pentru acest spațiu. Dumnealui nu achita acest agent termic, iar dumneaei achita din banii noștri comuni”.
Inițial, întreprinderea individuală închiria spațiul de 128 de metri pătrați, pentru care plătea lunar câte șase mii de lei. Potrivit Asociației de proprietari, acolo a fost deschis ilegal un bar, iar clienții acestuia, frecvent aghesmuiți, făceau gălăgie și se încăierau. În 2019, după mai multe plângeri depuse de locatari, barul a fost închis, iar spațiul închiriat- redus în jumătate, până la 71 de metri pătrați. Deși contractul stipula că proprietarul magazinului trebuia să achite până la șase mii de lei pe lună pentru chirie, el plătea doar 3 mii 500 de lei. Iar după expirarea contractului de locațiune, în august 2021, acesta n-a mai plătit nimic.
„I-am propus așa. Să rămână aici, dar să ridicăm plata pentru arendă. Noi am calculat undeva zece mii de lei. Dumnealui categoric a fost împotrivă. Nu a acceptat aceste condiții și a refuzat să elibereze spațiul. La data de 25 noiembrie 2021 am depus o cerere în instanța de judecată”.
Oamenii se plâng că dosarul este tergiversat, iar prejudiciul adus asociației a ajuns la aproximativ 380 de mii de lei. Deși prima instanță a dat dreptate locatarilor, Curtea de Apel a decis să trimită cauza la reexaminare, pe motiv că nu sunt grefieri.
„Ce drept el are să ocupe spațiul nostru când aceasta este casa noastră și locul nostru. De fiecare dată când încercăm să găsim chiriaș pentru cealaltă parte a spațiului, el se întâlnea cu ei și îi amenința că nu o să poată lucra”.
Locatarii mai spun că magazinul aflat ilegal în spațiul care le aparține, activează cu mai multe nereguli- fără apă, veceu și contract cu regia Autosalubritate. L-am sunat pe proprietarul acestuia, dar acesta a refuzat să folosim înregistrarea audio în știre. El neagă toate acuzațiile și spune că s-a plâns în instanță că i-au fost lezate drepturile prin faptul că nu i s-a prelungit contractul de chirie. El crede că instanța va face dreptate și a refuzat să comenteze celelalte acuzații aduse de locatari.