Se vrea amalgamarea localității Floreni, raionul Anenii Noi, cu Sângera - o suburbie a Chișinăului. Comisia Electorală Centrală (CEC) a luat act de rezultatul verificării listelor de subscripție prezentate de grupul de inițiativă pentru inițierea procesului. Cele 58 de liste conțin 1632 de semnături, dintre care 1420 au fost stabilite ca fiind valabile.
„Astfel, Comisia a constatat că au fost întrunite cerințele privind subiectul inițierii procesului de amalgamare voluntară, fiind respectată și condiția ca propunerea să fie înaintată din partea a 10 la sută din numărul cetățenilor cu drept de vot care domiciliază în unitatea administrativ-teritorială respectivă, fiind întrunite condițiile prevăzute de lege”, se menționează într-un comunicat al CEC.
În vara anului 2023, Parlamentul a aprobat un proiect de lege care prevede amalgamarea voluntară a unităților administrativ-teritoriale de nivelul întâi. Potrivit proiectului, amalgamarea voluntară presupune comasarea benevolă a două sau a mai multor unități administrativ-teritoriale de nivelul întâi (satele/comunele și orașele/municipiile), în baza deciziilor consiliilor locale, cu respectarea unor condiții, principii și proceduri.
Astfel, în condițiile de bază ale amalgamării voluntare se prevede că teritoriul unității administrativ-teritoriale amalgamate trebuie să fie continuu, iar numărul populației acesteia de minim 3000 de locuitori.
De asemenea, statul va oferi sprijin financiar pentru localitățile care vor decide să se amalgameze. Acesta include alocări din bugetul de stat pentru dezvoltarea infrastructurii, suplinirea bugetelor locale pentru o perioadă de șapte ani, precum și alocarea altor stimulente financiare.