Crește numărul persoanelor abuzate fizic și sexual, care cer ajutor în centrele specializate. Asta susțin autoritățile, la șase luni după deschiderea Centrului de Justiție Familială. Mai multe femei care s-au adresat aici au fost ajutate să scape de furia partenerilor și să-și ia viața de la capăt, departe de violență.
Tatiana are 42 de ani și este una din sutele de femei, victime ale violenței domestice. Femeia a povestit drama prin care a trecut până a conștientizat că are nevoie de ajutor și că va putea scăpa de abuzurile din partea soțului dacă se va adresa la instituțiile abilitate.
A decis să își ia soarta în mâini pentru a le oferi copiilor săi o educație corectă, inclusiv de a nu accepta abuzurile. Așa a ajuns la Centrul de Justiție Familială, unde a primit suportul necesar.
„Am sunat, am venit, m-au ajutat să fac cererea în judecată, pentru a primi ordonanța de protecție mi-au găsit un centru de plasament pentru femei, locuim acolo, lucrăm la centru cu un psiholog foarte bun, pentru ca copii să plângă, psihologul spune că ei au nevoie, deoarece mult timp nu și-au permis”.
Și Anastasia, a suportat ani la rând abuzurile din partea soțului său.
„Când consuma alcool mă lovea, mă numea, iar starea asta care era, frică, oboseală, nu atât fizică cât morală. Aici este si gura lumii, și frica de el, nu am vrut să distrug căsătoria. Am crezut că se va schimba”.
Niciodată nu este prea târziu să te adresezi după ajutor. Asta a înțeles și Anastasia, care a fost ajutată să divorțeze și să obțină ordin de restricție în privința fostului soț.
„M-a adus poliția în Centrul de Justiție Familială, aici a fost medicul, psihologul, mi-au chemat chiar și avocat. Femeia trebuie să înțeleagă că dacă a fost lovită odată o să fie lovită de mai multe ori. Dacă o să te numească cu cuvinte necenzurate, acest lucru se va repeta”.
Nu există un portret al victimelor abuzurilor, susțin responsabilii de la Centrul de Justiție Familială. În această ipostază se pomenesc femei de diferite vârste, studii, categorii sociale, statut profesional și situație materială. În primele 6 luni de la deschiderea centrului, a fost acordată asistența necesara pentru 180 de femei.
Potrivit reprezentanților Inspectoratului General al Poliției, numărul victimelor care se adresează după ajutor este în creștere.
Potrivit ultimelor date oferite de Ministerul Afacerilor Interne, pe parcursul anului 2023, au fost raportate organelor de drept peste 2400 de cazuri de violență în familie. Iar 22 de femei au murit fiind victime ale violenței. Pentru a oferi protecție victimelor violenței în familie anul trecut la Chișinău, a fost inaugurat Centrul de Justiție Familială. Un centru unic în care, în același sediu, se găsesc diferiți specialiști: polițiști, medici, asistenți sociali, psihologi, toate gratuite. Adresa centrului este secretă, pentru ca agresorii să nu poată găsi victima. Toate femeile care au nevoie de ajutor sunt îndemnate să sune la 112 sau la telefonul de încredere 08008 8008.