O colecție de haine, pantofi și genți ale Prințesei Diana au fost expuse într-un centru comercial din Hong Kong, înainte de a fi vândute la licitație. Este vorba despre o serie de articole purtate de prințesă în timpul aparițiilor internaționale foarte mediatizate. Unele rochii sunt estimate la zeci și chiar sute de mii de dolari.
În afară de bunătatea pentru care era cunoscută, prințesa Diana s-a făcut remarcată și prin stilul vestimentar abordat, rămânând pentru mulți o sursă de inspirație până în ziua de astăzi. De la hainele pe care le-a purtat în timpul vizitelor la Hong Kong până la o rochie în care a venit la premiera spectacolul ''Fantoma de la Operă'' de la Londra în 1986, o parte din ținutele sale emblematice au fost expuse pentru câteva zile în orașul chinez. Ulterior, acestea vor ajunge într-un muzeu din Irlanda, ca să fie într-un final scoase la o licitație online.
„Aceste obiecte sunt o clasă de active și se vor aprecia ca valoare. De asemenea, este un activ tangibil, o conversație grozavă, pentru că dacă ai un Monet sau un Picasso, sau o rochie a prințesei Diana în casa ta, o să se vorbească despre prințesa Diana toată noaptea”.
Vizitatorii au admirat articolele expuse și nu s-au sfiit să facă poze.
„Oamenii sunt încă îndrăgostiți de Diana ca și cum ar fi fost astăzi cu noi. Și acesta este un lucru uimitor. Am pierdut-o tragic. Dar aceste articole reprezintă amprentele pe care le-a lăsat în materie de modă. Ea lăsa o amprentă de fiecare dată când se îmbrăca și ieșea în oraș”.
Anul trecut, una dintre rochiile de seară ale Prințesei Diana a doborât recordurile la licitație, când a fost vândută pentru 1,14 milioane de dolari, de 11 ori mai mult decât estimările inițiale. Piesa, a fost purtată de prințesă în timpul unui turneu în Italia în 1985.