Pentru că vacanța de vară se apropie cu pași grăbiți, autoritățile municipale au făcut publică oferta pentru odihna copiilor din Chișinău. Astfel, în sezonul estival peste 10 mii de copii se vor odihni în cele aproape 50 de tabere de zi, constante, sportive sau tematice. Părinții vor achita doar 20% din prețul biletelor, astfel un sejur va costa de la 510 la 740 de lei. În acest scop, Primăria a alocat peste 35 de milioane de lei.
În sezonul estival 2024, Primăria Municipiului Chișinău, prin decizia CMC, va organiza 15 tabere cu sejur de zi, în baza instituțiilor de învățământ primar și secundar, ciclu I și II, trei tabere constante „Poenița Veselă”, „Alunelul” și „Cireșarii”, 14 tabere sportive, în baza școlilor sportive, o tabără ecologică, 13 Centre de creație, care vor funcționa în perioada 1-30 iunie, 20 de tabere tematice, în baza Centrelor comunitare pentru copii, și 14 tabere, în baza Bibliotecii Municipale „B.P. Hasdeu”.
„În total, în acest an au fost alocați pentru organizarea odihnei și întremării elevilor în taberele din afara orașului, peste 35 de milioane și 384 de lei, dintre care 5374 mii fiind destinați pentru pregătirile taberelor, pentru buna lor funcționare. În aceste tabere se vor odihni aproximativ 10 mii de copii”, a menționat șeful adjunct al Direcției Generale Educație, Tineret și Sport, Andrei Pavaloi
Regimul taberelor cu sejur de zi este de 15 zile de la ora 08-17, iar cele constate de 10 zile. Respectiv variază și prețurile.
„Costul unui bilet în taberele cu sejur, pentru 15 zile, este de 2550 de lei, comparativ cu 2525, anul trecut părinții, iar părinții vor achita doar 20% costul total al biletului, suma fiind de 510 lei. Pentru taberele constante, prețul unui bilet pentru zece zile este de 3700 de lei, cu o creștere de 20 de lei per zi în comparație cu anul trecut. Și aici, părinții vor achita 20% din costul total al tichetului, adică 740 de lei”, a subliniat șeful adjunct al DGETS.
Totodată, în taberele constante, vor fi repartizate, cu titlul gratuit, 1828 de bilete, toate pentru familiile social-dezavantajate.
Potrivit lui Pavaloi pregătirea taberelor din afara orașului deja au început, iar în cele cu program de zi vor demara în ultima săptămână din mai. Ulterior, o comisie specială va evalua gradul de pregătire a acestora, ca din 1 iunie să înceapă odihna copiilor.