Ministerul Educației vrea o școală mai eficientă și adaptată cerințelor vremii. Conceptul unui nou curriculum, care urmează să fie implementat din 2027 a fost prezentat, astăzi, la Guvern. Acesta prevede perfecționarea predării disciplinelor de bază, dar și introducerea unor materii opționale. Deocamdată, noul curriculum nu va fi obligatoriu, deci va fi implementat doar de instituțiile interesate.
Reprezentanții Ministerului Educației precizează că noul curriculum național va îmbunătăți calitatea predării în școli a disciplinelor de bază, deoarece programul va fi adaptat necesităților din viața reală.
„Elevii să poată să folosească cunoștințele fundamentale pe care le studiază la școală în rezolvarea problemelor uzuale. La matematică vom încerca să propunem probleme de rezolvare din activitatea antreprenorială pentru a vedea, cât trebuie să coste un produs pentru momentul în care noi avem aceste cheltuieli”, a declarat secretara de stat al Ministerului Educației și Cercetării, Valentina Olaru.
Conceptul noului curriculum prevede noi discipline opționale.
„Ne dorim să integrăm disciplinele școlare înrudite ca de exemplu: dezvoltarea personală cu educație pentru societate pentru că sunt finalități comune și ușor pot fi făcute. Informatică și inginerie pentru ciclul liceal, educație tehnologică și TIC, adică regândirea din perspectiva tehnologiilor informaționale în care elevii vor învăța la educație tehnologică cum să construiască roboți, cum să facă anumite pagini web”, a menționat secretara de stat al Ministerului Educației și Cercetării, Valentina Olaru.
Unul din autorii conceptului, ex-ministrul Educației, Anatolie Gremalschi susține că disciplinele opționale vor putea fi implementate doar de instituțiile școlare pregătite în acest sens, respectiv, nu sunt obligatorii pentru toate școlile.
Este unul de alternativă, care nu este obligatoriu pentru școlile generale ci doar pentru cele care vor fi școli model sau cele care vor dori să implementeze acest curiculum. Să nu se înțeleagă că se face o răsturnare de situație în toate școlile din Republica Moldova.
Ministerul Educației ăși propune să implementeze noul curriculum începând cu anul 2027. Până atunci proiectul urmează să fie supus consultărilor publice și îmbunătățit.