Sergiu Băieșu a promovat evaluarea Comisiei Vetting, pentru funcția de membru în Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) din rândul non-judecătorilor. Potrivit Comisiei, avocatul întrunește criteriile de integritate financiară și etică prevăzute de lege.
Comisia a elaborat un raport cu propunere de promovare, pe care l-a trimis CSM-ului. Ulterior, CSM urmează să examineze în ședință publică detaliile evaluării și faptele relevante și să se pronunțe printr-o hotărâre motivată dacă acceptă sau respinge raportul Comisiei.
Candidații la CSM și în colegiile CSM, înscriși în concurs după 1 septembrie 2023, sunt evaluați de Comisia Vetting, așa cum stabilește Legea 252/2023 privind evaluarea externă a judecătorilor și procurorilor.
Acest articol este finanțat printr-un grant oferit de Departamentul de Stat al Statelor Unite ale Americii. Opiniile, constatările și concluziile formulate în document aparțin TV8 și nu reflectă în mod necesar poziția Departamentului de Stat al Statelor Unite ale Americii.
![](https://tv8.md/resources/2024/07/16/36e32778-39e5-48fa-8ce5-41dee89ea015_USINLlogoset2023.webp)