Premieră pentru învățământul din Moldova. Peste 180 de elevi au susținut astăzi examenul de absolvire a claselor primare la matematică în format digital. Sistemul informațional, asigurat de Estonia, a fost pilotat la două licee din capitală. Potrivit ministrului Educației, începând de anul viitor, digitalizarea procesului de evaluare se va extinde și în alte instituții.
Conform Ministerului Educației, 185 de elevi din Liceul Teoretic „Mircea Eliade” și Liceul Teoretic „Gheorghe Asachi” din municipiul Chișinău au susținut, astăzi 17 mai, testul la matematică, din cadrul testării naționale în învățământul primar, în format digital. Elevii au rezolvat la calculator, pe o platformă specializată, un test la matematică, în format digital, constituit din 14 itemi. Durata examenului a fost de 60 de minute.
„Cu ajutorul colegilor din Estonia, am reușit să preluăm un sistem informațional care permite testarea electronică a copiilor de diferite vârste și decizia a fost să începem să pilotăm acest sistem pentru examenele de clasa a 4-a. A fost administrată această testare în Liceul „Gheorghe Asachi” și „Mircea Eliade”.(...) Reieșind din experiența din acest an, s-ar putea pentru anul viitor pentru mai multe instituții de învățământ să oferim posibilitatea implementării acestei soluții digitale și de principiu, gradual, să trecem șa digitalizarea procesului de evaluare”, a menționat ministrul educației Dan Perciun.
Noul sistem informațional vine să simplifice procesul de evaluare al elevilor.
„Testarea națională la matematică în format digital vine să contribuie la îmbunătățirea procesului educațional și va pregăti elevii pentru cerințele unei lumi digitale în continuă schimbare”, susține Lilia Ivanov, directoarea Agenției Naționale pentru Curriculum și Evaluare.
Menționăm că, în luna februarie 25 de elevi din aceste două instituții au participat la testarea pilot la calculator și au avut posibilitatea de a exersa pe un test de antrenament pentru a fi familiarizați cu interfața aplicației, tipologia itemilor, cronometrarea timpului.
Astăzi la testarea națională în învățământul primar au participat 31.114 elevi în 1.084 instituții de învățământ.