Creştinii ortodocşi pe stil vechi îl sărbătoresc, la 22 mai, pe Sfântul Nicolae. Cu această ocazie, în lăcașurile sfinte din țară sunt oficiate servicii divine. Tot astăzi, peste 93.000 de cetățeni ai Republicii Moldova își celebrează ziua numelui.
Sfântul Ierarh Nicolae este unul dintre cei mai venerați sfinți ai Bisericii Creștine. Cunoscut pentru faptele sale miraculoase și viața de smerenie și dragoste față de Dumnezeu, el a fost și un apărător al credinței ortodoxe în timpul Sinodului I Ecumenic. Este venerat ca ocrotitor al copiilor și al celor aflați în nevoie, fiind un simbol al iubirii creștine și al generozității.
Iată câteva tradiții și obiceiuri asociate cu „Sfântul Nicolae de vară” în cultura românească:
Sfântul Nicolae de Vară ca ocrotitor al naturii: În unele zone, Sfântul Nicolae este privit ca un ocrotitor al naturii, iar în această perioadă se desfășoară diverse ceremonii sau ritualuri pentru a cere binecuvântarea asupra culturilor agricole, pentru a aduce ploi sănătoase și recolte bogate.
Sfințirea câmpurilor și a animalelor: În multe localități, în această zi se organizează procesiuni religioase în câmpuri și pe dealuri pentru a sfinți terenurile agricole și animalele domestice, cu speranța că vor fi protejate de boli și alte nenorociri.
Superstiții legate de vreme: Se spune că vremea de Sfântul Nicolae de vară poate prevesti cum va fi vremea în următoarele săptămâni sau luni. De exemplu, dacă este o zi senină și caldă, se crede că va fi o vară bogată în recolte.
Colaci și prăjituri speciale: Se obișnuiește să se prepare și să se împartă colaci și alte prăjituri speciale în această zi, ca o formă de generozitate și sărbătoare a comunității.
Câți moldoveni își sărbătoresc ziua numelui:
Potrivit Registrului de Stat al Populaţiei (RSP), în Republica Moldova sunt înregistrați cu prenumele: Nicolae - 44 252 de cetățeni, Nicolai - 33 331, Niculai - 13, Nicu - 1257, Nicușor - 38, Nicolas - 518, Nicoleta - 12 661, Nicolina - 326, Nicola - 166, Nicoli - 544, Nicole - 670.
Sărbătoarea Sfântului Nicolae este cinstită de către Biserica Ortodoxă de două ori pe an. Sărbătoarea Sfântul Nicolae „de iarnă”, cum i se mai spune în popor, se sărbătoreşte la 19 decembrie, iar la 22 mai se sărbătoreşte Sfântul Nicolae „de vară”.