Focuri de armă și explozii de grenade la Dănceni, raionul Ialoveni. Aproape 70 de militari în rezervă ai Armatei Naționale au început antrenamentele pe poligonul de lângă Chișinău. Timp de cinci zile aceștia trag din mitraliere și învață să arunce grenade dar și să acorde primul ajutor medical. Sunt oameni, care după serviciul militar au îmbrățișat diferite profesii - de la electrician și până la deputați din Parlament.
Șomeri, electricieni, medici, funcționari sau chiar politicieni - indiferent de statul social în fața comandantului toți sunt egali. Pentru cinci zile aceștia sunt camarazi de armă. La exercițiile de aruncarea a grenadei l-am surprins și pe deputatul PAS, Boris Marcoci, veteran al Războiului de la Nistru.
Deputatul îi invită pe poligon și pe ceilalți colegi din Parlament.
Printre rezerviștii pe care i-am surprins la antrenamente sunt bărbați de toate vârstele și care în viața de zi cu zi au diferite profesii. Valeriu Cavcaliuc este administratorul unei tipografii din Chișinău și a absolvit catedra militară în anul 2003 la Universitatea Tehnică. Bărbatul spune că nu a ezitat să se prezinte la centrul militar cu toate că ar fi putut găsi suficiente motive să nu participe la antrenamente.
Lilian Butnaru activează la Centrul Multifuncțional numărul 3 al ASP din sectorul Ciocana. Bărbatul spune că în primele zile cel mai dificil a fost adaptarea la noul regim.
Iar Nicolae Barbăscumpă este viceprimar al orașului Criuleni și a lăsat pe o săptămână problemele administrative ale urbei pe seama colegilor săi.
Una dintre probele de foc este tragerea la tir de la distanța 150 de metri. După ce trăgeau rezerviștii sunt obligați să verifice dacă au nimerit ținta.
Și dacă ați crezut că se trage din gloanțe oarbe, vă înșelați. Sunt sută la sută reale.
Conducerea ministerului Apărării îndeamnă rezerviștii să fie calmi să nu să se panicheze dacă primesc citație la centrele militare.
Potrivit Legii cu privire la Rezerva Forțelor Armate, din categoria rezerviștilor fac parte bărbații cu vârste cuprinse între 18 și 60 de ani, care au făcut serviciul militar în termen, au fost angajați militari prin contract, dar și cei care au făcut catedra militară. Antrenamente cu un alt grup de rezerviști va avea loc și săptămâna viitoare. Prezentarea la comisariate este obligatorie, iar cei care vor încerca să evite antrenamentele fără un motiv întemeiat riscă amendă de până la 1500 de lei.