Un nou focar de rujeolă în nordul țării. Potrivit ANSP, ar fi vorba de 11 cazuri de îmbolnăvire în rândul copiilor, niciunul dintre ei nu ar fi fost vaccinat. Toți află sub supravegherea medicului și primesc tratamentul corespunzător.
Agenția Națională pentru Sănătate Publică anunță că, de la începutul anului, în țară au fost înregistrate 66 de cazuri confirmate de rujeolă, dintre care opt de import (România și Marea Britanie).
Un focar de rujeolă a fost înregistrat recent, în raionul Sîngerei, cu 11 cazuri de îmbolnăviri la copii, dintre care 10 sunt din aceeași familie. Copiii, cu vârste cuprinse între 2 și 19 ani, au manifestat febră, conjunctivită și erupții cutanate. În prezent, aceştia se află sub supravegherea medicului și primesc tratamentul corespunzător. Niciunul dintre ei nu a fost vaccinat contra rujeolei din motivul apartenenței la o confesiune religioasă.
Conform informațiilor actualizate, teritoriile afectate de rujeolă, de la începutul acestui an sunt: municipiul Chișinău – 48 de cazuri, raionul Sîngerei – 11 cazuri, raionul Ialoveni – 2 cazuri, raioanele Orhei, Drochia, Fălești, Ștefan Vodă și Ungheni – câte un caz. Toate au fost confirmate în Laboratorul de referință al Agenției Naționale pentru Sănătate Publică.
Agenția Națională pentru Sănătate Publică atenționează repetat populația că rujeola este o infecție cu grad înalt de contagiozitate și părinții sunt îndrumați să-și vaccineze copii, deoarece vaccinarea este unicul mijloc de protecție sigură contra rujeolei, precum și a altor boli infecțioase.
Vaccinarea se efectuează gratuit, la vârstele de 12 luni, 6-7 ani și 15-16 ani. În cazul în care copiii nu au beneficiat de vaccin la vârstele corespunzătoare, medicul de familie va propune o schemă individuală de vaccinare.