Bașcana Autonomiei Găgăuze a fost ținută astăzi după ușă, la Guvern, unde a încercat să dea buzna la ședința de constituire a Consiliului de Dezvoltare Regională a Găgăuziei. Doar că, nefiind în lista invitaților, a trebuit să facă cale întoarsă. Supărată că a fost neglijată, bașcana și-a vărsat amarul chiar pe scările Guvernului.
„Noi am mers la angajații serviciului de securitate a Guvernului. Am urcat la etajul trei, unde am stat pe scăunel, până am ridicat ridicat vocea cu jumătate de tonalitate. Mi-am arătat indignarea, deoarece de 15 minute ședința a început și decurge fără mine”,a spus Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul.
În momentul în care a înțeles că nu va fi lăsată să intre, Evghenia Guțul a decis singură să plece. Între timp, Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, a anunțat că, astăzi, s-au pus bazele Consiliului de Dezvoltare Regională a Autonomiei Găgăuze. Evghenia Guțul, însă, se pare că este cel mai mult deranjată de faptul că noua structură va fi condusă de primarul Comratului, Serghei Anastasov.
„Colegii noștri au primit invitațiile abia ieri, la sigur noi vom protesta asta. Bașcanul Găgăuzie, potrivit statutului, este membru al Consiliului și întotdeauna bașcanul a fost președinte”,a zis Bașcana Găgăuziei, Evghenia Guțul.
Atât serviciul d epresă al ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regională, cât și ministurl Andrei Spînu nu ne-a răspuns la apeluri pentro reacție. Anterior, însă, președinta Maia Sandu sugera că, în măsura posibilităților, Executivul o va ocoli pe bașcană, considerată ca și exponent al unei grupări ciriminale.
„Eu în continuare spun că o persoană care lucrează pentru o grupare criminală, nu pentru cetățenii din Republica Moldova și anume pentru cetățenii noștri din autonomia Găgăuză. O persoană care face declarații împotriva propriei țări nu are ce să caute în Guvernul Republicii Moldova”,a zis președinta Maia Sandu.
Amintim că potrivit legislației, guvernatorul Autonomiei Găgăuze este și membru din oficiu al Guvernului Republicii Moldova. Doar că, în condițiile în care legea nu stipulează în cât timp de la inaugurarea bașcanului, acesta trebuie să depună jurământul în fața președintelui, șefa statului evită să semneze un decret în acest sens.