Experți din societatea civilă, mass-media independentă, reprezentanți ai Guvernului și Parlamentului, mediului academic, dar și ai comunității internaționale de donatori au participat joi, 23 mai, la un Forum Internațional de politici media, organizat la Chișinău. În cadrul „Media Policy Forum”, reprezentanții instituțiilor de presă au scos în vizor principalele probleme pe care le întâmpină astăzi mass-media din Republica Moldova.
Experții din domeniul audiovizual au propus măsuri pe care statul le poate implementa, pentru a impulsiona producția de conținut local, dar și eventuale modificări legislative ce ar putea să susțină acest demers.
Profitând de acest subiect sensibil pentru piața mediatică din Republica Moldova, directoarea executivă a AO „Media Alternativă” a lansat o perspectivă și anume crearea unei asociații, formată din posturile TV din țară, jucătorii mari de pe piață, agențiile de publicitate și casele de vânzări, pentru a identifica strategii și soluții de comun acord, pentru a crește bugetul de publicitate.
„Este trist că piața media are atâtea probleme, dar este frumos că are atâția prieteni și oameni care vor să ajute ca această piață să se dezvolte. (...). Vreau să lansez un apel. Să invit toate posturile de televiziune, să invit toate agențiile de publicitate, să invit toate casele de vânzări de pe piață să ne adunăm și să discutăm, să creăm acestă asociație și să identificăm soluții de comun acord, care ne vor ajuta să ajungem la o strategie de creștere a bugetului de publicitate pe piață. Eu cred că toți colegii sunt de acord cu mine”, a îndemnat Svetlana Buza.
În cadrul panelului dedicat situației economice a pieței media din Republica Moldova s-a discutat și despre provocările, dar și soluțiile pentru a depăși acestă criză de sustenabilitate, care s-a făcut resimțită și mai mult odată cu pandemia Covid-19 și cu începutul războiului în Ucraina.
În același context, vorbitoarea a mai menționat că, în premieră, cu suportul Consiliului Audiovizualului (CA), a fost identificat un consultant internațional, cu care a fost stabilit un caiet tehnic de sarcini, după cerințele internaționale și ulterior, prin concurs a fost selectat un câștigător pentru piața de măsurare a audienței, „care este gata să vină pe piață și să ne furnizeze audiențe de calitate pentru piața mediatică. Este o urgență a pieții.”
Concluziile panelului dedicat situației economice din media au fost că dialogul dintre actorii de pe piața de publicitate și media este nevoie să fie fortificat. Un factor foarte important este măsurarea audienței și stabilirea unui cadru legal privire la regimul și facilitățile fiscale.
„Evident este foarte necesară implicarea partenerilor externi, dar și locali, a CA, a Consiliului Concurenței, a Guvernului. Să avem mai mult curaj să implementă, să adoptăm, să modificăm legi care ar fi în favoare pieții mediatice. Eu sper că într-o zi mă voi bucura să vorbesc nu despre partea economică, dar să vorbesc despre ce poate produce ca, conținut această piață din banii proprii”, a conchis Svetlana Buza.
Ideea creării unei asociații a fost susținută și de către ceilalți vorbitori din panel. Diana Boico, directoarea grupului de agenții „Indigo” a reiterat că fără măsurări de audiență calitativă nu va exista piața media. Totodată, în intervenția sa, doamna Boico a subliniat declinul pieței.
„Piața media poate fi reglementată cât doriți, dar fără ca să fie sustenabilă — nu va exista piața media. Vreau să prezint perspectiva clienților, a celor care aduc bani în piață. Ce cumpără de fapt clienții? Ei cumpără interacțiuni cu audiența, cât mai mare. Audiența nu se măsoară doar în minute, ore, dar și în calitate. Fără măsurări de audiență calitativă nu va exista piața media. Vorbim despre o piață care scade, despre o piață cu costuri substanțiale pentru a asigura o măsurare calitativă. Despre aspectul Svetlanei de a uni eforturile într-o asociație este foarte binevenită, pentru că noi vom avea nevoie de ajutor. Și asta este foarte-foarte clar pentru toți jucătorii din piață”, a susținut Diana Boico.
La rândul său, și panelistul Octavian Hanganu, director Media Division, a subliniat importanța investirii în publicitate și a susținut ideea unificării jucătorilo pentru a stabili clar regulile și cotele.
„Economia de consum depinde de fiecare stat și de ce vrem să ne alegem noi. Calea libertariană cum e în SUA, moderat-reglementată cum e în UE sau calea Chinei. Este o discuție la nivel de stat, la nivel politic. (...). Dacă oprim finanțările, oprim banii — nu crește economia, e simplu. Haideți să începem simplu cu economia de consum, ea va fi un motor de creștere a economiei în general pentru R. Moldova. Fiecare euro sau dolar investit în publicitate oferă într-un an șapte euro la nivelul economiei din Europa sau 12 dolari în SUA. Investind în publicitate, noi automat avem o creștere a economiei de consum. Trebuie să ne unim împreună și să stabilim cotele. E o rușine. Haideți să ne unim, să ne declarăm cifrele, să încercăm să avem grijă de noi înșine și să ajutăm să crească”, a îndemnat Octavian Hanganu.