Lipsa precipitațiilor îngrijorează fermierii, care spun că se așteaptă la o roadă mult mai slabă și de o calitate scăzută. Deocamdată, cele mai afectate culturi sunt grâul, orzul și rapița. Dar, există riscuri și de compromitere a recoltei de fructe, din cauza polenizării slabe a pomilor de mere, cireșe și prune. Subiectul a fost discutat la o ședință online a Ministerului Agriculturii cu șefii direcțiilor raionale. Unii dintre agricultori spun că situația este una critică și cer să le fie oferite certificate de constatare a secetei.
Fermierii din raioane spun că dacă nu vom avea ploi în următoarele săptămâni, o mare parte din roadă riscă să fie compromisă.
„Plantele sunt uscate, începând de jos până aproape de spic. Dacă nu vor fi precipitații o să avem probleme mari. Chiar în câmpurile unde s-au făcut toate procesele tehnologice, la cei mai buni agricultori, care aveau roadă destul de bună, 6-7 tone, chiar dacă încep ploile nu prognozează mai mult de 3-4 tone la hectar”.
„În teritoriu după vizitele pe care noi le-am făcut și am avut întâlniri cu producătorii, în jur de 30-35 de procente se află în stare bună. Restul, în jur de 40- 45 de procente satisfăcătoare și avem și nesatisfăcătoare”.
„Culturile de grupa a doua dacă nu vom avea precipitații o să avem o recoltă foarte mică. Referitor la sectorul pomicol, ca și la majoritatea colegilor avem probleme cu polenizarea din cauza temperaturilor scăzute”.
„Am cerut agenților economici să treacă la alte culturi întrebate pe piața europeană, în afară de grâu, porumb, floarea-soarelui, dar acest lucru se pare că nu e atât de simplu. Le-am sugerat să treacă la sorg, muștar, mazăre, in, fasole, năut, soia, struguri de masă”.
„Au fost temperaturi scăzute în perioada înfloririi și chiar dacă livezile super intensive au avut polenizatori, oricum polenizarea e foarte slabă. Ca roadă o să avem mai puține prune și cireșe”.
Ministerul Agriculturii spune că în prezent lucrează la reconstrucția a trei sisteme de irigare cu finanțare din partea Franței. În următoarele luni urmează să fie identificat operatorul care se va ocupa de lucrări. Totuși, situația culturilor va fi examinată, iar unii agriculturi pot primi acte de constatare a secetei. Acestea trebuie contrasemnate de reprezentanții Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.
„Situația hidrometeorologică în țară nu este una bună, dar nu este nici una catastrofală la moment. Dacă vom avea parte de niște precipitații situația poate fi salvată. În raionul Cahul nu au mers să întocmească actele de constatare a daunelor din partea secetei la grâu, orz, secară, deoarece specialiștii au văzut că potențial în cazul în care vor fi precipitații cultura își poate reveni. Vom vedea ce se întâmplă în următoarele săptămâni după care vor reveni cu informări”.
Precizăm că ieri, Asociația Forța Fermierilor a solicitat declararea stării de calamitate în agricultură, cel puțin în raioanele cele mai afectate de secetă. Într-un comunicat de presă, fermierii au cerut Guvernului să identifice cât mai urgent măsuri de ajutor, inclusiv din partea Uniunii Europene. De cealaltă parte, autoritățile îndeamnă agricultorii să țină cont de schimbările climatice și să încerce, respectiv, să schimbe culturile.