Ar fi admis mai multe încălcări, iar un copil a avut de suferit. Un medic obstetrician-ginecolog din Chișinău a fost condamnat pentru malpraxis după ce ar fi neglijat mai multe reguli de acordare a asistenței medicale la primirea nașterii, fapt care a adus la vătămarea corporală gravă a nou-născutului.
Potrivit procurorilor, inculpata, activa în calitate de medic obstetrician-ginecolog în cadrul IMPSP „Institutul Mamei și a Copilului”. Pe 03 iunie 2019, în legătură cu apariția premiselor de naștere, mama copilului a fost internată în instituția medicală nominalizată, iar medicul ar fi avut o atitudine neconștiincioasă față de obligațiile de serviciu.
Aceasta ar fi examinat superficial pacienta, încălcând metodele de acordare a asistenței medicale, care prevedeau operație cezariană, dar care nu a fost efectuată, fiind luată decizia finalizării nașterii prin extracție pneumatică. Acțiunea a generat nașterea copilului în stare de asfixie severă cu afectarea gravă a creierului și alte complicații, care conform raportului de expertiză judiciară, se califică drept vătămare corporală gravă, care are legătură cauzală directă cu acțiunile medicului sus-numit.
Astfel, aceasta ar fi încălcat prevederile Legii ocrotirii sănătății nr. 411 din 28.03.1995, a neglijat regulile și metodele de acordare a asistenței medicale la primirea nașterii, fapt ce s-a soldat cu vătămarea corporală gravă a unui nou-născut.
Astăzi, Procuratura municipiului Chișinău a anunțat despre pronunțarea sentinței de către Judecătoria Chișinău, sediul Buiucani, pe o cauza penală de învinuire a medicului obstetrician-ginecolog. Inculpata a fost condamnată la închisoare pe un termen de 2 ani, cu privarea de dreptul de a exercita activitate în domeniul medical pe un termen de 3 ani. Executarea pedepsei cu închisoarea a fost suspendată condiționat pe o perioadă de probă de 2 ani. Inculpata a pledat nevinovată cerând să fie achitată.
În privința inculpatei, instanța de judecată a aplicat măsura preventivă obligarea de a nu părăsi țara, până la intrarea sentinței de condamnare în vigoare. Sentința nu este definitivă și poate fi contestată cu apel.