În acest sezon, Moldova va avea reprezentanți în toate cele trei competiții europene intercluburi, cu echipele Petrocub, Sheriff, Zimbru și Milsami, pregătite să-și demonstreze valoarea pe scena internațională.
FC Petrocub va evolua în Liga Campionilor UEFA. Formația din Hîncești pentru prima dată în istoria sa Campioana Națională și deținătoarea Cupei Moldovei pentru a doua oară de la fondarea clubului, va face primul pas în aventura europeană din prima rundă preliminară a Ligii Campionilor UEFA 2024/25. Este pentru prima dată când Petrocub participă în această prestigioasă competiție.
Sheriff Tiraspol vor îndrepta forțele spre competiția Liga Europei UEFA. „Viespile”, cel mai de succes club din Moldova pe plan european, vor începe competiția în prima rundă preliminară a Ligii Europa UEFA 2024/25. Sheriff își continuă parcursul european în a doua după importanță competiție intercluburi de pe bătrânul continent după ce a fost devansată de Petrocub în campionat și după ce Zimbru a pierdut finala Cupei Moldovei.
Zimbru și Milsami își vor face prezența în Conference League UEFA. În Conference League UEFA 2024/25, Moldova va fi reprezentată de două echipe, Zimbru Chișinău și Milsami Orhei.
„Galben verzii” vor începe din runda a doua preliminară, beneficiind de un loc mai avansat în competiție datorită clasamentului intern.
De cealaltă parte, „vulturii roșii” vor debuta din prima rundă preliminară.